Čech Jiří Lehka šokuje šestou nasazenou Felix Auger-Aliassime na Australian Open | Novinky z tenisu

Čech Jiří Lehka šokuje šestou nasazenou Felix Auger-Aliassime na Australian Open |  Novinky z tenisu

Nenasazený Čech Jiří Lehka postoupil v neděli do čtvrtfinále Australian Open výhrou 4-6 6-3 7-6(2) 7-6(3) nad šestým nasazeným Felixem Auger-Aliassim. Grand Slam to ve druhém týdnu zanechalo na síle hvězd.

Držitel Rafa Nadal a druhý nasazený Casper Ruud předčasně odešli spolu s dalšími adepty na titul Daniilem Medveděvem a Alexandrem Zverevem, čímž Auger-Aliassimovi uvolnili cestu hluboko do Melbourne Parku.

Narazil však na inspirovaného Lehku, který v předchozím kole porazil 11. nasazeného Camerona Norrieho. Čech se v semifinále utká buď se Stefanosem Tsitsipasem nebo Jannikem Sinnerem, který řekl, že teprve začíná.

„Běh ještě neskončil,“ řekl Lehka. „Všichni kluci, které jsem tady porazil, byli neuvěřitelní a předvedl jsem svůj nejlepší tenis, abych ukázal všechny karty, které jsem měl, abych je porazil. Zní to šíleně, ale je to tak a jsem šťastný, že budu pokračovat v cestě.“

Auger-Aliassime, 22, zlomil ve třetím zápase na cestě k zahrání úvodního setu za 35 minut, ale obrovský posun tempa viděl, že nenasazený Lehka převzal kontrolu.

Poté, co vyhrála druhý set a vyrovnala zápas, pomohla Lehke nenápadným volejem u sítě podržet podání a nastolit tiebreak třetího setu, kde odrazila chyby čtvrtfinalistky Auger-Aliassimeové z roku 2022 a posunula se vpřed.

S prvním grandslamovým čtvrtfinále a prvním vítězstvím proti hráči z top 10 posunul 21letý Lehka ve čtvrtém setu tie-breaku o další rychlost a zvýšil na 6-3, než poslal Augera. – Aliasim vystřelil brilantní přihrávkou.

„Upřímně, je to úžasné,“ dodal Leheka. „Těžko se hledají slova kvůli tomu, čím jsme si prošli minulý rok a co jsme se vrátili po prohře v prvním kole (v roce 2022).