Castillo jmenoval člena marxistické strany předsedou vlády, což pravděpodobně vystraší investory

Nový prezident Peru, Pedro Castillo, promlouvá k zákonodárcům a pozvaným během zahajovacího dne kongresu v peruánské Limě 28. července 2021. Předsednictví Peru / Zveřejněno prostřednictvím Reuters

LIMA (Reuters) – Peruánský prezident Pedro Castillo ve čtvrtek jmenoval Guida Peleda, člena jeho marxistické strany, předsedou vlády, což by mohlo vyvolat obavy investorů z nové levicové vlády, která bude čelit také odporu v Kongresu.

Peledo, zvolený kongresman, je členem marxisticko-leninské strany Svobodné Peru, které Castillo letos získal prezidentský úřad.

Jeho jmenování podtrhuje vliv, který bude mít svobodné Peru v Castillově správě, jejíž platnost vyprší v roce 2026. Castillo se často snažil, a to i ve svém úvodním projevu ve středu, vyznít umírněným tónem k ekonomickým otázkám, i když členové jsou dvojí stranou . Zcela vlevo jsou písmena.

Kongres vedený opozicí však bude muset potvrdit Peleda a zbytek kabinetu, protože jeho levicový postoj je připraven čelit tvrdému odporu. Většinu kongresových hlasů drží střed a pravé strany.

Peledo složil přísahu v jihoandském městě Ayacucho, kde Castillo, syn andských rolníků, zvítězil sesuvem půdy.

Peledo (42), rodák ze sousední andské oblasti Cuzco, mluvil jako součást slibu domorodým kečuánským jazykem. Je málo známý v politických kruzích zaměřených na Limu a má magisterský titul v oboru ekonomie, naposledy pracoval pro peruánskou vládní statistickou agenturu INEI.

Peledovo jmenování by pravděpodobně vyděsilo investory, kteří doufali, že se Castillo odvrátí od své krajně levicové strany kvůli politickému vedení.

Burza a měna peruánského solu se od doby, kdy se Castillo stal pravděpodobným vítězem voleb, propadly, ačkoli hlavní pozice ministerstva financí zůstává neobsazena.

Zdroje agentuře Reuters sdělily, že tuto roli pravděpodobně bude hrát mírný levicový ekonom Pedro Frank.

Peruánskou svobodnou stranu vede Vladimír Cerrone, neurochirurg a marxista, který obdivuje vlády Kuby a Venezuely. Cerrone kvůli předchozím obviněním z korupce nemohl kandidovat na prezidenta ani na pozici kabinetu.

READ  Nizozemský vůdce uvedl, že Maďarsko „již nemá místo v EU“

Reportáže Marco Aquino. Úpravy provedli Diane Craft a Nick McPhee

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *