C-390M byl vybrán pro výměnu letounu v Nizozemsku

C-390M byl vybrán pro výměnu letounu v Nizozemsku

Nizozemské ministerstvo obrany vybralo Embraer C-390M Millennium jako požadovaného nástupce svých současných čtyř transportních letounů Lockheed Martin C-130H Hercules. Výběr sdělil Sněmovně reprezentantů ministr obrany Christophe van der Mat v dopise ze 16. června.

Cílem je dodat první variantu C-390M do roku 2026. Nebylo však zveřejněno, zda bude letoun zakoupen jako KC-390 s volitelnou možností tankování za letu.

Potřeba nahradit C-130H 336. perutě Koninklijke Luchtmacht (KLu, Royal Air Force) je naléhavější, protože míra dostupnosti námořních sil v posledních letech klesla. Původně měly C-130H létat do roku 2031, ale v roce 2020 bylo rozhodnuto je nahradit dříve. Pořízení nových letounů bylo jedním z klíčových prvků nedávno vydané Bílé knihy o bezpečnosti, která zaznamenala nárůst počtu ze čtyř na pět.

Nějakou dobu se mělo za to, že C-130J Super Hercules bude náhradou, ale po přezkoumání ministerstvo obrany rozhodlo, že lepší volbou je C-390M vyrobený v Brazílii. Mezi uvedené vlastnosti patří lepší dostupnost, vyšší skóre u řady nespecifikovaných technických a provozních požadavků a snížené nároky na údržbu. Dalším rysem podpory C-390M je jeho schopnost absolvovat alespoň 2 400 letových hodin ročně se čtyřmi letadly, zatímco C-130J si podle odhadů vyžádá pět.

S ohledem na nejnovější vývoj však chce ministerstvo obrany prodloužit dobu provozu. Van der Mat ve svém dopise zmínil vyhnání z Afghánistánu v roce 2021 a změněnou bezpečnostní situaci na východní hranici NATO po ruské okupaci Ukrajiny.

„Zdůrazňují důležitost zajištění přepravní kapacity pro ozbrojené síly,“ napsal. „Prodloužením doby letu z 2400 na 4000 lze jednotky lépe a častěji podporovat. Nizozemí také pomáhá vyplnit evropský deficit.

Očekává se, že C-390M se zúčastní evropského velitelství pro leteckou dopravu, sdružující leteckou flotilu sedmi evropských leteckých armád.

READ  Pangolíni formosanští jsou k zapůjčení v Zoo ČR

Pro Embraer je oznámení Nizozemska dobrou zprávou po rozhodnutí brazilské vlády snížit nákup nizozemského KC-390 z 28 na 22. Portugalsko zadalo pět objednávek, z nichž první má být doručena v roce 2023, podepsané Maďarskem. Dodáno v roce 2024 pro dva. Česká republika, která vyrábí zadní část trupu svého Aero Vodokodi C-390, o tento typ projevila zájem, ale zatím se tak nerozhodla. C-390M byl počátkem tohoto měsíce předveden českým bezpečnostním činitelům v Pardubicích.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *