Bývalý prozápadní generál Pavel se chystá zametat hlasování českého prezidenta

Generál NATO ve výslužbě Petr Pavel vypadá jako zřejmý kandidát na poražení miliardářského expremiéra Andreje Babiše v pátečním a sobotním kole prezidentských voleb.

Vítěz nahradí Miloše Zemana, otevřeného a rozdělujícího politika, který pěstoval úzké vztahy s Moskvou, než se obrátil, když Rusko Ukrajina napadla téměř před rokem.

Bývalý parašutista Pavel vedl v konečných průzkumech s 58-59 procenty oproti 41-42 procentům Babiše.

Prvního kola se zúčastnilo osm kandidátů, kdy Pavel porazil Babiše o 35,4 procenta ku 35, a s podporou pravice a středu od té doby polarizoval elektorát i mnoha z těchto kandidátů.

Babiš se může spolehnout na stabilní podporu středolevých populistických voličů ANO, ale velký počet nových hlasů pravděpodobně nezíská.

Některé dokonce naštval chaotickou rétorikou v debatách, což přimělo analytika Masarykovy univerzity Otto Ebela k tomu, aby agentuře AFP řekl, že je „rétoricky těžko srozumitelný“.

Nová hlava státu bude čelit rekordní inflaci ve střední Evropské unii a členském státě NATO s 10,5 miliony obyvatel.

Zatímco role je z velké části ceremoniální, prezident jmenuje vládu, vybírá guvernéra centrální banky a ústavní soudce a slouží jako vrchní velitel.

„Upřímně řečeno, pokud budou průzkumy provedeny dobře, myslím si, že pro Babiše bude těžké se vrátit,“ řekl agentuře AFP analytik z Balki University Tomáš Lebeda.

„Očekávám, že vyhraje Peter Pavel,“ dodal.

Dekorovaný válečný hrdina

Jednašedesátiletý Pavel byl vyznamenán medailí srbsko-chorvatského válečného hrdiny, ve které pomohl osvobodit francouzské síly z válečné zóny.

Přečtěte si více na France 24 English

Přečtěte si také:
Česko a Ukrajina vyzývají Evropskou unii, aby proti Moskvě zasáhla
Slovensko v solidaritě s Českou republikou vyhostí tři ruské diplomaty
Deja vu v Česku a na Slovensku, 30 let po sametové revoluci?

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *