Bývalý premiér České republiky Babiš, jeho pobočník byl obviněn v kauze unijního grantového podvodu Zprávy o korupci

Bývalý premiér České republiky Babiš, jeho pobočník byl obviněn v kauze unijního grantového podvodu  Zprávy o korupci

Čeští právníci obvinili bývalého premiéra Andrzeje Babiše a jeho poradce v kauze unijního grantového podvodu ve výši 2,2 milionu dolarů.

Bývalého premiéra Andrzeje Babiše obvinili čeští žalobci v kauze unijního dotačního podvodu, která se týkala jeho farmy mimo hlavní město Prahu.

Podle policie Bobbies v roce 2007 přestěhoval svou farmu Čapí hnízdo ze své společnosti Accroford Food, Chemicals and Media Company, aby umožnil malým podnikům získat grant EU ve výši dvou milionů eur (2,2 milionů dolarů).

Sedmašedesátiletý miliardář a populistický lídr centristického hnutí ANO je podle magazínu Forbes pátým nejbohatším Čechem. Všeobecně se má za to, že příští rok bude kandidovat na prezidenta.

Krátce předtím, než se na podzim roku 2017 stal premiérem, Babiše spolu s jeho asistentkou Janou Mayerovou obvinila policie. Nadále popírá, že by udělal něco špatného.

Mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Simbala v pondělí v prohlášení uvedl, že „státní zástupce“ obvinil dva lidi v případu, který média označovala jako „kauza Stark Nest“.

Jeden z podezřelých se „dopustil trestného činu grantového podvodu a poškození finančních zájmů EU“, zatímco druhý byl spolupachatelem, dodal.

Bobbis obvinění odmítá

Bobby ČTK News řekl: „V minulosti ani v politice nespáchal žádný trestný čin. Dokážu to u soudu.

V loňských parlamentních volbách byl sesazen z vládní funkce a zvítězila pětičlenná středopravicová koalice vedená současným premiérem Petrem Fialou.

Bobbis se stal zákonodárcem. Parlament ho začátkem tohoto měsíce zprostil výkonu obžaloby.

Policie už v roce 2019 vyzvala Bobbyho k obžalobě, ale v tu chvíli žalobce shledal obvinění nepodložená a zprostil ho viny.

Nejvyšší státní zástupce však ve verdiktu našel nedostatky a případ znovu otevřel ještě tentýž rok.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *