Bývalý představitel Čínské lidové osvobozenecké armády řekl, že Čína uvalila na znovusjednocení Tchaj-wanu „poslední možnost“.

PEKING – Důstojník Čínské lidové osvobozenecké armády ve výslužbě řekl, že čínská ústřední vláda v Pekingu použije sílu pouze jako „poslední možnost“ ke znovusjednocení Tchaj-wanu.

„PLA je stále silnější a máme geografickou blízkost,“ řekl Zhou Bo, nyní vedoucí pracovník Centra pro mezinárodní bezpečnostní a strategická studia na Tsinghua University.

„To neznamená, že použijeme sílu snadno, protože to by byla poslední možnost,“ řekl v úterý na CNBC. „Squawk Box Asia“. „Upřímně si přejeme, abyste se s našimi krajany na Tchaj-wanu setkali mírovými prostředky.“

Tchaj-wan je demokraticky samosprávný ostrov, který Peking považuje za součást svého území.

V pondělí prezident USA Joe Biden Řekl, že ano Být ochoten použít vojenskou sílu k obraně Tchaj-wanujasný odklon od washingtonské tradice záměrně mlžitého o tom, zda Spojené státy poskytnou ostrovu pomoc v případě invaze Číny.

Biden a Bílý dům později řekli Tyto komentáře neodrážely posun v politice.

„Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a silný odpor k poznámkám americké strany,“ uvedl v reakci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin podle oficiálního anglického přepisu tiskové konference v pondělí.

Wang zdůraznil, že otázka Tchaj-wanu je vnitřní záležitostí. „Nikdo by neměl podceňovat silné odhodlání, odhodlání a schopnost čínského lidu chránit národní suverenitu a územní celistvost,“ řekl. „Nikdo by se neměl postavit 1,4 miliardě Číňanů.“

Čína platí za odpověď

Přečtěte si více o Číně od CNBC Pro

Je důležité si připomenout, že Biden popisoval „hypotetickou situaci“ slovy Susan Thorntonové, starší americké diplomatky v důchodu a vedoucího pracovníka na Yale Law School Paul Tsai China Center.

„Je nešťastné, že všichni stále mluví o invazi na Tchaj-wan, militarizaci této situace,“ řekl Thornton ve středu v pořadu „Squawk Box Asia“ CNBC. „Na Tchaj-wanu by neměla být blížící se krize a čím více o ní budeme mluvit, tím více o ni podle mého názoru usilujeme.“

Peking uvedl, že jeho cílem je mírové znovusjednocení s Tchaj-wanem. V úterý byl Zhou umučen Čínský „zákon proti secesi“ o podmínkách, za kterých Peking použije sílu.

„Dokud a dokud Tchaj-wan nevyhlásí nezávislost, dokud a dokud vnější síly neoddělí Tchaj-wan od Číny, nebo pokud a dokud nebude zcela vyčerpána možnost mírového znovusjednocení, jinak sílu nepoužijeme,“ řekl.

„Samozřejmě, pokud tchajwanské úřady [are] Samozřejmě musíme být dobře připraveni, řekl Zhou proti možnosti tohoto neomezeného znovusjednocení. Nelitujeme toho.

obchodní velmoc Číny

Biden byl tento týden v Tokiu, když jeho administrativa usiluje o vybudování politických vazeb v regionu v rámci boje proti rostoucí váze Číny.

V pondělí to oznámily Spojené státy Indo-pacifický ekonomický rámec S 12 dalšími partnerskými zeměmi v regionu, včetně Austrálie, Japonska a Korejské republiky. Rámec není obchodní dohodou, ale spíše dohodou o stanovení mezinárodních standardů v otázkách, jako je digitální ekonomika a pracovní podmínky.

Tchaj-wan a Peking nejsou součástí první zúčastněné skupiny.

„Měli bychom usilovat o spolupráci se všemi zeměmi v Asii a Tichomoří a Indo-Pacifiku, nejen s jejich částí,“ řekl He Weiwen, vedoucí pracovník Centra pro výzkum Číny a globalizace se sídlem v Pekingu.

Země v regionu jsou členy jiných skupin, jako např Regionální komplexní ekonomické partnerství neboli RCEP je dohoda o volném obchodu mezi 15 zeměmi, která vstoupila v platnost v lednu. Spojené státy nejsou členem, zatímco Čína členem je.

V úterý na CNBC řekl, že čínský obchod s dalšími 14 členy RCEP daleko převyšuje obchod Spojených států se stejnými zeměmi.pouliční značky v Asii. „

On, bývalý obchodní poradce na čínské ambasádě v New Yorku a San Franciscu, řekl, že New Indo-Pacific Economic Framework, neboli IPEF, „zdá se, že pokrývá všechna hlavní obchodní témata 21. století“. „Stále to ale není obchodní dohoda. Zatím to zůstává koncept a musíme počkat, jak se to vyvine.“. „

K této zprávě přispěl Su-Lin Tan z CNBC.

READ  Konfiskace luxusní jachty pro vládu ruské oligarchie ve Španělsku na žádost Američanů

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.