Bývalý íránský prezident Ahmadínežád a diskvalifikovaný Larijani podepsali volby | Politické zprávy

Bývalý íránský prezident Ahmadínežád a diskvalifikovaný Larijani podepsali volby |  Politické zprávy

Mahmúd Ahmadínežád a další vidí příležitost, ale zůstává nejasné, kdo by byl kvalifikovaný do čela Rady strážců.

Teherán, Írán – Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a další rozdělující osobnosti – jako umírněný Alí Larídžání a tvrdý konzervativec Saíd Džalílí – se zaregistrovali do nových voleb poté, co prezident Ebrahim Raisí minulý měsíc zemřel při havárii vrtulníku.

Ahmadínežád, který byl prezidentem v letech 2005 až 2013, se v neděli, den před vypršením registračního období, zaregistroval s desítkami dalších na ministerstvu vnitra.

Politik, který byl po svém kontroverzním funkčním období z velké části odsunut na vedlejší kolej, uvedl, že pouze reaguje na „výzvu lidí z celé země“, aby znovu kandidoval, a je přesvědčen o své schopnosti vyřešit íránské domácí i mezinárodní problémy.

„Neptejte se na politické otázky,“ řekl s úsměvem, když se ho reportéři ptali, jak by reagoval, kdyby byl vyloučen z kandidatury Radou dohlížitelů – ústavním orgánem, který prověřuje všechny kandidáty.

Ačkoli ho nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí v roce 2017 nabádal, aby se držel stranou, zaregistroval se a bylo mu zakázáno kandidovat, rozhodl se však nezaregistrovat do voleb v roce 2021.

Ahmadínežád říká, že zlepšení ekonomiky a boj proti korupci patří mezi jeho nejdůležitější priority [Majid Asgaripour/West Asia News Agency via Reuters]

Ahmadínežádovo prezidentství bylo poznamenáno ekonomickými potížemi poznamenanými masivní inflací a depreciací měny, spojenými s explozivním napětím ohledně íránského jaderného programu – kvůli němuž byly na zemi uvaleny mnohostranné sankce.

Jeho znovuzvolení v roce 2009 vyvolalo protesty Zeleného hnutí po celé zemi uprostřed obvinění z manipulace s hlasováním, což úřady vyvrátily, když zahájily represe.

Kdo další se chce zúčastnit závodu?

Mezi desítkami těch, kteří se ucházeli o kandidaturu na prezidenta, jsou vysoký bezpečnostní úředník a bývalý jaderný vyjednavač Saeed Jalili, trojnásobný bývalý předseda parlamentu Ali Larijani, starosta Teheránu Ali Reza Zakani a bývalý prezident centrální banky Abdel Nasser Hemmati.

READ  Uzamčení Guangzhou: Číňané kritizují stát bez COVID – ti, kteří sledují jazyk, to zjevně nechápou

Jalili je nyní zástupcem íránského nejvyššího vůdce v Nejvyšší radě národní bezpečnosti (SNSC) a v letech 2007 až 2013 působil jako šéf bezpečnosti v době vrcholícího napětí kolem jaderného spisu. Už třikrát bez úspěchu kandidoval na prezidenta.

Larijani, konzervativní postava z mocné rodiny, je možná jediným relativně umírněným kandidátem, který má nějakou šanci získat významný počet hlasů – tedy pokud mu po diskvalifikaci v roce 2021 dá zelenou od Rady strážců.

Přestože byl naposledy diskvalifikován, Larijani byl první významnou osobností, která oznámila svou kandidaturu, a v pátek se připojil k Teheránu, aby zahájil svou kampaň dramatickým videem obsahujícím jeho filmové záběry.

Poté, co nedávné prezidentské a parlamentní volby přinesly nejnižší účast v téměř 45leté historii Íránské republiky, očekává se, že volební účast bude i při tomto hlasování představovat obtížný problém.

Výzkumné centrum íránského parlamentu v neděli oznámilo, že 53,4 procenta lidí – v reakci na průzkum, který provedlo – uvedlo, že by volilo prezidentské volby naplánované na 28. června, zatímco 28,9 procenta je stále neutrálních.

To je o něco více než 48 procent, kdy se můj prezident stal prezidentem, a mnohem vyšší než 42procentní účast oznámená v parlamentních volbách v březnu.

Rada dohlížitelů by měla začít zkoumat kandidáty od úterý po dobu šesti dnů, poté bude seznam schválených kandidátů zveřejněn 11. června.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *