Bývalý český voják odsouzený za boj s proruskými separatisty na Ukrajině

Bývalý příslušník české armády byl odsouzen k 21 letům vězení za boj po boku proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Martin Sukup (49) byl 4. ledna odsouzen pražským městským soudem za obvinění z terorismu. Informovala o tom česká média.

Jeho právníci uvedli, že se proti verdiktu odvolají.

Předpokládá se, že přežil dřívější pokus o jeho sesazení po návštěvě Su Ťij na východní Ukrajině.

Su Ťij prý odcestovala na východní Ukrajinu v roce 2014, kdy Rusko ovládlo ukrajinský Krymský poloostrov a začalo podporovat separatisty ve východoukrajinských oblastech Doněck a Luhansk. V konfliktu bylo zabito nejméně 13 200 lidí.

Moskva důsledně popírá obvinění, že se ruské jednotky aktivně zapojily do konfliktu na východní Ukrajině, a to i přes roky rozporuplných zdrojů, včetně dobytí válečné zóny.

Prokurátoři uvedli, že Suchov byl napojen na separatisty v Doněcké oblasti a byl aktivní od června 2014 minimálně do května 2018, včetně účasti v krvavých bitvách proti ukrajinským silám v Kramatorsku a Horlyvce.

Žalobci tvrdí, že Zukup stáhl na sociálních sítích obvinění, včetně pózování s takzvanými medailemi za jeho roli při „osvobození Donbasu“, známého také jako průmyslové centrum východní Ukrajiny.

READ  West Ham vybral 10 hvězd Světového poháru, ale kvarteto potřebovalo v poslední den asistenci

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *