Bývalý český premiér Andrej Babiš čelí soudu v kauze unijního dotačního podvodu | Česká republika

Bývalý český premiér Andrej Babiš čelí soudu v kauze unijního dotačního podvodu |  Česká republika

Bývalý český premiér Andrej Babiš bude čelit soudu poté, co ho žalobci obvinili v kauze podvodu související s podporou EU.

Tento krok, který v pondělí oznámilo státní zastupitelství v Praze, přišel několik týdnů poté, co dolní komora českého parlamentu souhlasila se zrušením Babišovy imunity před stíháním za jeho údajnou účast na podvodu ve výši 2 milionů dolarů (1,5 milionu liber).

Rozhodnutí umožnilo státnímu zastupitelství dokončit přezkoumání případu a pokročit s obžalobou, kterou policejní vyšetřovatelé opakovaně doporučovali.

Babiš, populistický miliardář, pochybení popírá a opakovaně prohlásil, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná.

„Nikdy jsem neudělal nic nezákonného, ​​v minulosti ani v politice,“ řekl v pondělí Babiš. „Dokážu to u soudu.“

Žalobci uvedli, že případ převezme Městský soud v Praze. Nebylo stanoveno žádné zkušební datum.

Obvinění se týkají farmy, která získala dotace Evropské unie poté, co její vlastnictví přešlo z Babišova konglomerátu Agrofert, který zahrnuje asi 250 firem, na členy rodiny Babišových. Později farmu opět získal Agrofert.

Podpora byla určena středním a malým podnikatelům a Agrofert na ni neměl nárok.

Poslanci dvakrát zbavili Babiše trestní imunitu v kauze, která sahá až do roku 2007. Žalobci je o to museli znovu požádat po parlamentních volbách v říjnu.

Loni The Guardian v rámci Pandora Papers odhalil složitou námořní strukturu, kterou Babiš použil v roce 2009 k financování nákupu sídla v jižní Francii za 13 milionů liber. Babiš tehdy na otázky Guardianu nereagoval.

Převod finančních prostředků do zahraničí nebo využívání offshore společností k nákupu nemovitostí není nezákonné a někdy se tak děje z legitimních důvodů ochrany soukromí nebo bezpečnosti.

Původní zdroj těchto konkrétních peněz byl neznámý, a proto Babiš zvolil tak složitou strukturu k financování nákupu, který by provedl přímo.

Experti uvedli, že opatření Babišovi nenabízí žádné jasné daňové výhody. Český daňový expert řekl:[It] Vypadá to jako složitá struktura, která skrývá vlastnictví společnosti nebo majetku.“

READ  Centrální banka připravena reagovat na nadměrnou volatilitu zlotého - The First News

Babišovo politické hnutí ANO prohrálo volby. Koalice pěti stran vytvořila novou vládu, ANO skončilo v opozici.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *