Bývalá francouzská první dáma „manipulovala se svědkem“ v případu svého manžela

Bývalá francouzská první dáma „manipulovala se svědkem“ v případu svého manžela

V úterý byla vznesena předběžná obvinění bývalá modelka a francouzská první dáma Carla Bruni Sarkozyová z účasti na údajných pokusech tlačit na svědka, který obvinil bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho z nezákonného financování kampaně z Libye.

Bruni-Sarkozyová byla v úterý umístěna pod soudní dohled, který zahrnoval zákaz kontaktu se všemi účastníky řízení kromě jejího manžela, podle soudního úředníka, který nebyl oprávněn zveřejnit svou totožnost, když hovořil o probíhajícím vyšetřování.

Úředník uvedl, že počáteční obvinění proti Bruni-Sarkozyové zahrnují manipulaci se svědky, účast v zločineckém gangu a pokus o podvod s cílem oklamat soudce vyšetřující jejího manžela kvůli podezření z přijímání nezákonných finančních prostředků během jeho prezidentské volební kampaně v roce 2007.

Právník Bruni-Sarkozyho na žádosti o vyjádření nereagoval. Po výslechu policií v květnu její právníci uvedli, že poskytla „užitečná vysvětlení a vysvětlení“, ale dále se nevyjádřila.

Dotyčný svědek, Ziad Takieddine, je považován za ústřední prvek obvinění Sarkozyho z přijímání milionů dolarů v nezákonných platbách od režimu tehdejšího libyjského prezidenta Muammara Kaddáfího.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přijal libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Paříži v roce 2007.Jean-Pierre Rey/Gamma Rafo prostřednictvím souboru Getty Images

Nicolas Sarkozy, prezident Francie v letech 2007 až 2012, byl již odsouzen ve dvou jiných právních případech. Ve všech případech jakékoli pochybení důrazně odmítl.

V únoru potvrdil pařížský odvolací soud odsouzení bývalého prezidenta za obvinění z nezákonného financování volební kampaně v jeho neúspěšné kandidatuře na znovuzvolení v roce 2012. Sarkozy byl odsouzen k roku vězení s odkladem na šest měsíců. Sarkozyho právníci se proti rozhodnutí odvolali ke kasačnímu soudu, nejvyššímu soudu ve Francii. Do odvolání nemůže být Sarkozy podle francouzského práva uvězněn.

Putin byl obviněn, že utratil téměř dvojnásobek zákonného maxima 22,5 milionu eur (27,5 milionu dolarů) na svou kampaň za znovuzvolení, kterou prohrál se socialistou Francoisem Hollandem.

READ  Tálibán pozastavil vysokoškolské vzdělání pro ženy v Afghánistánu

V samostatném případě v roce 2021 byl Sarkozy (69) odsouzen za korupci a ovlivňování.

Je prvním bývalým francouzským prezidentem v novodobé historii, který byl odsouzen a odsouzen do vězení za činy, kterých se dopustil během svého funkčního období.

Sarkozy odešel z politiky v roce 2017.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *