Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Anezová, vůdkyně „převratu“, uvězněna | Bolívie

Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Anezová, vůdkyně „převratu“, uvězněna |  Bolívie

Bolivijský soud uznal bývalou prezidentku Jeanine Anezovou vinnou z přípravy puče, který ji vynesl k moci během politické krize v roce 2019.

Byla odsouzena k 10 letům vězení.

Čtyřiapadesátiletý Nez byl v pátek odsouzen za „protiústavní rozhodnutí“ a „zanedbání povinností“.

Prokurátoři uvedli, že Onez, který byl v té době pravicovým senátorem, porušil pravidla zajišťující ústavní a demokratický pořádek po prezidentských volbách v Bolívii v roce 2019.

Bolívie byla rozdělena v otázce, zda došlo k převratu, když tehdejší prezident Evo Morales v roce 2019 odstoupil a Onez se dostal do prezidentského úřadu uprostřed vakua ve vedení. Moralesův odchod přišel po masových protestech kvůli sporným volbám, ve kterých si vyžádal kontroverzní čtvrté volební období v řadě.

Áñez tvrdí, že je nevinná. Sporný případ dále odhalil zlomové linie v hluboce rozdělené zemi a zároveň vyvolal obavy z jejího soudního procesu.

Cesar Munoz, vedoucí výzkumný pracovník ve společnosti Ameriky V Human Rights Watch.

Anez se nemohl zúčastnit soudu osobně, místo toho po slyšení a sdílení z vězení. Od svého zatčení v březnu 2021 byla zadržována na základě předběžných obvinění souvisejících s terorismem, pobuřováním a spiknutí.

Členové a příznivci Moralesovy strany Hnutí k socialismu (MAS), která se vrátila k moci v roce 2020, říkají, že Anez hrál klíčovou roli v tom, co popsal jako převrat proti Moralesovi, prvnímu domorodému prezidentovi Bolívie, který dohlížel na dramatické snížení chudoby. Předseda od roku 2005 do roku 2019.

Jako prezidentka Nez se kritizovala za vyřizování politických účtů, když její administrativa stíhala bývalé úředníky MAS.

Anezovi příznivci tvrdí, že její proces byl nezákonný a politický. U soudu Anez řekla, že byla produktem okolností a že její vzestup do nejvyšší pozice pomohl uklidnit roztřesený národ a položil základy pro volby v říjnu 2020.

„Nehnula jsem ani prstem, abych se stala prezidentkou, ale udělala jsem, co jsem udělat musela,“ uvedla Nez ve svém posledním prohlášení před soudcem. „Předsednictví republiky jsem převzal ze závazku, jak je stanoveno v ústavě.“

READ  McConnell vzácně chválí odpověď Bidenovy administrativy na myanmarský puč

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *