Byly odhaleny obrovské „fosilní“ struktury číhající na okrajích naší galaxie

Z pohledu Země v jednom ze spirálních ramen Mléčné dráhy je velmi obtížné rekonstruovat strukturu naší galaxie.

Je to proto, že měřit vzdálenost k něčemu ve vesmíru, když neznáte jeho vnitřní jas, je opravdu obtížné. V Mléčné dráze je spousta věcí, jejichž jasnost neznáme. To znamená, že někdy můžeme úplně ztratit ze zřetele masivní struktury, o kterých jsme si mysleli, že bychom měli mít přímo pod nosem.

Ve vnějších oblastech disku Mléčné dráhy byla nyní odhalena nová sada těchto masivních struktur: masivní vlákna obíhající kolem nejasného zdroje. Astronomové provedou následné průzkumy, aby se pokusili záhadu vyřešit.

Objev přišel díky Evropské kosmické agentuře Gaia Space Observatory, projektu mapující Mléčnou dráhu ve třech rozměrech v dosud nejvyšším rozlišení.

Gaia obíhá kolem Slunce se Zemí v a prstencová dráha O Lagrangian bodu mezi Sluncem a Zemí L2, což je gravitačně stabilní kapsa prostoru způsobená interakcemi mezi oběma tělesy.

Odtud po dlouhou dobu pečlivě studuje hvězdy v Mléčné dráze a sleduje, jak se zdá, že se pozice hvězd mění oproti vzdáleným hvězdám. Tím se ušetří pohled, který lze použít k výpočtu vzdáleností ke hvězdám.

I když to lze provést zde na Zemi, atmosférické vlivy mohou rušit měření. Gaia má ze své pozice ve vesmíru výhodu, kterou s velkou výhodou využívá. Data vesmírného dalekohledu od svého zveřejnění v roce 2013 odhalila řadu hvězdných struktur a asociací, o kterých jsme neměli ani tušení.

Nové struktury identifikoval tým vedený astronomem Chervinem Laportem z Barcelonské univerzity ve Španělsku v datech z posledního vydání, V prosinci loňského roku, s Vylepšená přesnost paralaxy. Stejná data také ukázala dříve známé struktury s mnohem vyšší jasností, než jsme viděli dříve.

„Hlásíme objev mnoha nových, dříve neobjevených vláken uložených ve vnějším disku ve vysoce vyhynulých oblastech,“ Napsali to vědci ve svém článku.

READ  Omikronová varianta BA.2: Byly hlášeny dva nové příznaky COVID-19

„Některé z těchto struktur jsou interpretovány jako excitovaný materiál vnějšího disku, vymrštěný dopady satelitů a v současné době prochází fázovým míšením („peří“). Vzhledem k dlouhému časovému rozsahu ve vnějších oblastech disku mohou tyto struktury zůstat koherentní ve formačním prostoru nad několika miliardy let“.

Tato rotující vlákna na okrajích galaxie nejsou neočekávaná. Podle simulací mohou interakce mezi Mléčnou dráhou a jejími satelitními galaxiemi vytvořit takové struktury. Mléčná dráha má v současnosti na oběžné dráze roj satelitů (možná).

Má to ale háček: Naprostý počet vodítek, které Laporte a kolegové našli, nahradil ty, které jsme viděli v takových simulacích, což znamená, že potřebujeme další vysvětlení.

Jednou z možností je, že svody jsou zbytky spirálních slapových ramen stimulovaných v různých časech interakcemi se satelity; Jinými slovy, galaktické fosilie.

Další možností je, že představují vrcholy deformací disku Mléčné dráhy, ke kterým došlo v důsledku srážek s jinými galaxiemi. Mléčná dráha má za sebou historii kolizí s jinými galaxiemi, které mohou způsobit poruchy v galaktickém disku, takže to není nerozumný předpoklad.

Vědci se domnívají, že takové srážky by mohly způsobit turbulence, které se šíří po galaktickém disku jako vlnky na jezírku.

Dalším krokem by bylo provést následná pozorování, pokusit se určit, který z těchto scénářů je nejpravděpodobnější.

„Obvykle zůstává tato oblast Mléčné dráhy špatně prozkoumaná kvůli rušivému prachu, který silně zakrývá většinu střední roviny galaxie,“ řekl Laporte.

„Zatímco prach ovlivňuje svítivost hvězdy, její pohyb zůstává nedotčen. Určitě jsme byli velmi nadšeni, když jsme viděli, že data o pohybu Gaia nám pomohla odhalit tyto vláknité struktury! Nyní zbývá určit, co přesně tyto objekty jsou, jak vznikly, proč v tak velkém množství.“ a co nám může říci o Mléčné dráze, jejím vzniku a vývoji.“

READ  Zde je poslední selfie z vybledlého přistávacího modulu Insight Mars

Vyhledávání bylo zveřejněno v Měsíční zprávy Královské astronomické společnosti: Dopisy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.