Byly objeveny starověké útvary omotané kolem zemského jádra

Členy vědecké komunity v poslední době fascinuje struktura Země pod našima nohama a ukazuje se, že je mnohem složitější, než si lidé zprvu mysleli.

Nejprve jsme se dozvěděli o zprávě, že pod zemskou kůrou je obrovský oceán, který obsahuje více vody než všechna moře na povrchu.

Nyní byla zveřejněna další studie, která se podrobně zabývá geologií pod jižní polokoulí.

Nový výzkum publikovaný v Věda postupujenašli důkaz, že celé dno oceánu se skutečně rozprostírá na délku kolem jádra.

předplatné Do našeho nového bezplatného týdenního zpravodaje od Indy100

Jedná se o relativně tenkou vrstvu, která leží na rozhraní jádro-plášť asi 1800 mil pod zemským povrchem. Je to prastará formace, která by mohla poskytnout lepší pohled na strukturu planety pod našima nohama.

Výzkum vedla geoložka Samantha Hansenová z University of Alabama a její kolegové. Pozorovali strukturu pomocí 15 pozorovacích stanic pod ledem Antarktidy, mapujících vlny ze zemětřesení.

iStock

To jim umožnilo analyzovat podpovrchovou strukturu Země, včetně oblastí s extrémně nízkou rychlostí, kde se vlny pohybují mnohem pomaleji.

„Zemětřesné sondy, stejně jako naše, poskytují zobrazení vnitřní struktury naší planety s nejvyšším rozlišením a zjišťujeme, že tato struktura je mnohem složitější, než se dříve myslelo,“ řekl Hansen.

Analýza [thousands] Ze seismických záznamů z Antarktidy naše zobrazovací metoda s vysokým rozlišením našla tenké anomálie materiálu v CMB všude, kam jsme se podívali,“ řekl geofyzik Edward Garnero z Arizona State University.

Tloušťka materiálu se pohybuje od několika kilometrů do [tens] kilometrů. To naznačuje, že v jádru vidíme hory, na některých místech vysoké až pětinásobek Mount Everestu. „

„Náš výzkum poskytuje důležité vazby mezi mělkou a hlubokou strukturou Země a celkovými procesy, které řídí naši planetu,“ dodal Hansen.

READ  První průzkum oceánských proudů pod „ledovcem Doomsday“ vyvolává obavy

Podělte se o svůj názor v našich demokratických zprávách. Kliknutím na ikonu hlasování v horní části stránky pomůžete zvýšit tento článek v žebříčku indy100.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *