Bylo 97 let, kdo přežil holocaust, držitel prezidentské medaile svobody a předmět Akademie oceněného filmu Remembering a Survivor.

Gerda Wiseman Kleinovákterý přežil jako teenager z holocaust Než jste se stal spisovatelem a aktivistou, Prezidentská medaile svobody Držitel Ceny Akademie a Emmy a předmět ceny Akademie a vítězného filmu z roku 1995, podle režiséra tohoto filmu včera zemřel, Kari Antolis. Bylo jí 97 let.

Weismann Klein se narodil v roce 1924 a poté, co Němci obsadili její rodné Polsko, byl poslán do nacistických táborů nucených prací. Prošel jsem třemi různými tábory a málem jsem zemřel vyčerpáním. Jak spojenecké síly postupovaly, Weissmann Kleinová byla jednou ze 4 000 žen poslaných na pochod nucené smrti od osvobození. Skupina procestovala Polsko, Německo a dnešní Českou republiku. Zatímco ona přežila válku, její rodiče a bratr zemřeli během holocaustu.

Více termínů

Weissmann Klein byl nakonec osvobozen americkými silami. Provdala se za vojína Kurta Kleina a emigrovala do Spojených států. Měli tři děti.

Weisman Klein napsal svou autobiografii, Všechno kromě mého života, který byl natočen jako krátký dokument v roce 1995 Antolisem, který produkoval a režíroval pro HBO. 40minutový film má název Jeden přeživší vzpomínáZískal cenu Emmy za nejlepší dokumentární film a Oscara za nejlepší celovečerní dokumentární film (krátký předmět).

Režisér Kari Antholess, vlevo, a Gerda Weissman-Klein na udílení cen Akademie 1995 - Zdroj obrázku: S laskavým svolením Cary Antholess

Režisér Kari Antholess, vlevo, a Gerda Weissman-Klein na udílení cen Akademie 1995 – Zdroj obrázku: S laskavým svolením Cary Antholess

S laskavým svolením Kari Antolise

Antholis Wiseman přivedl Kleina na pódium, aby se s ním políbil. Tichý přeživší téměř nedostal příležitost promluvit, poté, co režisér řekl „díky“, orchestr jakoby začal hrát. Ale Weissmann Klein vstoupil do mikrofonu a v místnosti se rozhostilo ticho. Její krátký projev je mnohými považován za jeden z nejpamátnějších Oscarů vůbec.

Tady je to celé:

Byl jsem šest neuvěřitelných let na místě, kde vítězství znamenalo kus chleba a žít další den. Od požehnaného dne osvobození si kladu otázku „Proč jsem tady?“

READ  Sydney přichází o hlavní film s Chrisem Hemsworthem kvůli zablokování COVID

Nejsem o nic lepší. V duchu vidím ty roky a dny a ty, kteří se nikdy nedožili kouzla nudného večera doma.

Jejich jménem vám chci poděkovat za uctění jejich památky a nemůžete to udělat o nic lepším způsobem, než když se dnes večer vrátíte domů, abyste si uvědomili, že každý z vás, kdo zná radosti svobody, je vítěz.

Na oscarový projev se můžete podívat níže.

Jeden přeživší vzpomíná bylo to později přidán Do Národního filmového registru. V roce 2005 byl film zpřístupněn pedagogům v rámci Programu tolerance ve vzdělávání Southern Poverty Law Center. Stal se jedním z nejoblíbenějších pořadů pořadu a podle Antolise jej sledovaly desítky milionů studentů.

V článku, který napsal jako součást obžaloby filmu do Národního filmového registru, režisér spojil příběh Weissmanna Kleina s aktuálně děsivými událostmi, což je poselství, které rezonuje dodnes.

„Když jsme natočili film,“ píše se v díle, „vypukla genocidní války v Bosně a Rwandě.“ „Doufali jsme, že tento film předá budoucím generacím tragické důsledky netolerance způsobem, který statistiky a nelidské záběry genocidy nemohou.“

V roce 2008 Weissman Klein a její pravnučka Alyssa Cooper založili národní neziskovou organizaci, jejímž cílem je vzdělávat studenty o občanských právech a povinnostech. Říká se tomu důležitost občanství a jeho zastřešujícím cílem je „inspirovat hrdost v Americe“. nezisková práce kontinuální do dnešního dne.

V roce 1997 prezident Bill Clinton jmenoval Kleina do správní rady United States Holocaust Memorial Museum. Byla také vybrána jako hlavní řečník na prvním výročním Mezinárodním dni památky obětí holocaustu v roce 2006.

V roce 2011 si Barack Obama Wiseman vybral Kleina, aby obdržel nejvyšší civilní vyznamenání v zemi, prezidentskou medaili svobody. „Učil jsem svět, že v našich nejzoufalejších chvílích objevujeme sílu a hloubku naší lásky,“ řekl Obama na prezentaci.

READ  Veterinář z Colorada z druhé světové války se znovu setkal s věcmi ukradenými v Praze před 76 lety

Weissmann Klein toho dne ve svém prohlášení řekl: „Modlím se, abyste nikdy ve svém životě nestáli na křižovatce, ale pokud ano, pokud se temnota zdá úplná, pokud si myslíte, že není cesty ven, pamatujte, nikdy se nevzdávejte.

Nejlepší termín

podepsat pro Uzávěrka newsletteru. Pro nejnovější zprávy nás sledujte FacebookA CvrlikáníA Instagram.

Klikněte sem a přečtěte si celý článek.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.