Byli vybráni finalisté projektu Brno Train Station – dosud největší české architektonické soutěže

Kromě samotného návrhu nového hlavního nádraží v Brně – od nástupiště po střechu a zevnitř po fasády – musely konkurenční architektonické týmy představit koncepty spojování mostů a souvisejících veřejných prostor.

Foto: Tomás Kremer / Radio Czech

Rovněž museli určit optimální umístění a vzhled nového autobusového nádraží, stanice veřejné dopravy, parkovišť, stanovišť taxíků, úschovny kol a přístupu pro chodce. Vzhledem k tomu, že stavba bude součástí transevropské dopravní sítě (TEN-T), musí návrhy zohledňovat řadu vzájemných propojení.

Na Vysokém učení technickém v Brně se nyní staví skládací 3D model stávajícího areálu, využívající kombinaci termoplastů a dřeva obráběcích strojů. The Million Crowns bude zhruba připomínat obří puzzle 1: 500, které si týmy soutěžící o design vlakového nádraží mohou přizpůsobit, jak uznají za vhodné.

Michel Sedlich (vlevo), Foto: Thomas Kremer / Český rozhlas

Michel Sedlasik, vedoucí Úřadu městské architektury v Brně (KAM), pro Radio Czech řekl, že město bude využívat 3D modely nejen k hodnocení návrhů konkurenčních týmů, ale také k hodnocení výškových stavebních projektů, které by měly vyrůst. V nové oblasti Trinita kolem vlakového nádraží.

Foto: Tomás Kremer / Radio Czech

READ  Vyjádření Jourové bylo ‚zvláštní‘, říká mluvčí vládnoucí strany - The First News

„Fyzický model je nejlepší způsob, jak vyhodnotit návrh. Pro porotu, odbornou i laickou veřejnost. Ne každý si dokáže představit prostorové rozměry diagramů, takže modely pomáhají …

„Měli jsme starý brněnský model a hádali jsme se, zda se to z dlouhodobého hlediska oplatí použít. A řekli jsme si, že protože existuje tato velká architektonická soutěž, můžeme využít příležitosti zajistit, aby toto město mělo podobný model do Hamburku nebo Vídně. “

Celkově se prvního kola mezinárodní soutěže zúčastnilo 12 týmů. Tři z nich byli pozváni přímo, zatímco dalších devět bylo vybráno odbornou porotou ze 46 návrhů a portfolia architektů.

Foto: Tomás Kremer / Radio Czech

Mezi nimi byli například návrháři nádraží ve velkých evropských městech – ve Vídni, Berlíně, Rotterdamu, Haagu, Bologni, Londýně a Birminghamu – ale také tvůrci slavného High Line Parku a The Shed Art Center v New Yorku.

Samotná soutěž se týká velkého rekordního prostoru a také cen, které zaplatí Brno a správa železnic – vítězný tým dostane 6 milionů korun, druhý vybojuje 5 milionů korun a držitel třetího místa 4 miliony korun .

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *