Brusel hostí Střední Asii – dialog EU na vysoké úrovni o politice a bezpečnosti

Brusel hostí Střední Asii – dialog EU na vysoké úrovni o politice a bezpečnosti

Nur-Sultan – Brusel hostil 17. května deváté zasedání Politického a bezpečnostního dialogu na vysoké úrovni mezi zeměmi Střední Asie a Evropskou unií ve snaze pokročit v politickém dialogu a posílit bezpečnostní spolupráci uprostřed probíhajících geopolitických změn v regionu. V čele kazašské delegace stál kazašský náměstek ministra zahraničí Roman Vasylenko.

účastníků schůzky. Zdroj obrázku: Ministerstvo zahraničních věcí Kazachstánu

Program schůzky se zabýval současnými a vznikajícími výzvami pro regionální a globální bezpečnost, včetně potravinové bezpečnosti v souvislosti s rostoucími politickými a vojenskými výzvami na euroasijském kontinentu, a způsoby, jak spolupracovat na posílení bezpečnostní spolupráce s ohledem na nedávný vývoj v Afghánistánu.

V projevu na akci Vasylenko seznámil účastníky s postojem Kazachstánu a navrhl iniciativy zaměřené na podporu stability a udržitelného rozvoje ve Střední Asii ve spolupráci s Evropskou unií. Vzhledem k významným ekonomickým rizikům spojeným se sankcemi uvalenými západními zeměmi na Rusko zdůraznila delegace Kazachstánu potřebu užší koordinace, aby se předešlo možným negativním externalitám režimu sankcí vůči Střední Asii.

„Po dobu 30 let se naše země snažily jít vlastními nezávislými a suverénními cestami a Evropská unie a její členské státy byly vždy politicky a ekonomicky vstřícné, podporovaly úsilí o národní rozvoj a povzbuzovaly spolupráci k zajištění stability a bezpečnosti ve Střední Asii,“ dodal. “ řekl Vasylenko.

Současné výzvy v regionu a globální scéně podle diplomata činí spolupráci mezi Střední Asií a Evropskou unií důležitější než kdy jindy, což vyžaduje užší koordinaci mezi oběma stranami.

Součástí programu akce byla i odborná diskuse k otázkám komunikace mezi Střední Asií a Evropskou unií. Na zvláštním zasedání představila evropská delegace svou vizi digitální a udržitelné konektivity a dopravy se Střední Asií v rámci strategie Evropské unie Global Gateway Strategy, nové evropské strategie na podporu inteligentních, čistých a bezpečných připojení v digitálním, energetickém a odvětví dopravy a celosvětově posílit systémy zdravotnictví, vzdělávání a výzkumu.

READ  Miami Open 2023: Petra Kvitová porazí Elenu Rybakinu ve dvou setech a získá titul

S ohledem na situaci v Afghánistánu účastníci projednali své národní humanitární příspěvky afghánskému lidu a předložili návrhy na společnou realizaci bilaterálních a regionálních programů v rámci víceletého indikativního programu Evropské unie na období 2021–2027.

Na zvláštním zasedání věnovaném Afghánistánu účastníci prozkoumali různá opatření na podporu afghánského obyvatelstva, včetně humanitárních, obchodních, ekonomických a vzdělávacích nástrojů, a zdůraznili význam pokračování Jedinečný tutoriál Pro afghánské ženy v Kazachstánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu, financovaný Evropskou unií a realizovaný Rozvojovým programem OSN.

Vasylenko vyzval Evropskou unii a mezinárodní partnery, aby efektivně využívali logistickou, obchodní a ekonomickou infrastrukturu Kazachstánu k plnění mezinárodních humanitárních závazků afghánského lidu. Očekává se, že zvláštní představitelé středoasijských zemí a Evropské unie v Afghánistánu se sejdou koncem května v Almaty, kde budou tuto problematiku podrobně projednávat.

V Bruselu se Vasylenko setkala s náměstkem generálního tajemníka Evropské služby pro vnější činnost Enriquem Morou, zvláštním zástupcem EU pro Střední Asii Terhei Hakalou a poslanci EP – Witoldem Waszkowskim, místopředsedou Výboru pro zahraniční věci, a Christianem Sagartzem, místopředsedou – Předseda podvýboru pro lidská práva.

Náměstek ministra zahraničí během jednání informoval evropské diplomaty o probíhajících snahách o politickou modernizaci a o celostátním referendu o ústavních změnách naplánovaných na 5. června, které podle něj budou mít multiplikační pozitivní dopad na domácí a regionální vývoj.

Náměstek ministra zahraničí Roman Vasylenko po Bruselu ve čtvrtek navštívil Prahu, kde se setkal se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslavem Stašicem, aby projednal spolupráci v širokém spektru bilaterálních vztahů a zdůraznil potřebu rozšíření obchodu, ekonomiky, kultury a humanitární oblasti.

Obě strany chválily dvoustranný obchodní obrat ve výši 260 milionů amerických dolarů v roce 2021, z velké části kvůli 16,9procentnímu nárůstu exportu z Kazachstánu. Více než třetinu potřeby ropy v ČR pokrývají dodávky z Kazachstánu.

Vasylenko uvedl, že kazašská ekonomika má zájem o inovativní a nová průmyslová odvětví, nanotechnologie, obnovitelné zdroje energie a strojírenství z České republiky a také o spolupráci v zemědělském sektoru, který hraje důležitou roli v bilaterálním obchodu.

READ  Žádné letní prázdniny: 35 milionů lidí si nemůže dovolit dovolenou v EU

Zatímco se Česká republika připravuje na převzetí předsednictví EU v druhé polovině roku 2022, Vasylenko a Staszek diskutovali také o slibných oblastech spolupráce mezi Kazachstánem a podobou EU se zaměřením na energetickou bezpečnost, jednu z hlavních priorit EU. Česká mise prezidentem Evropské unie.

Očekává se, že obě země zahájí přímé lety mezi Aktau a Prahou od 12. června provozované kazašskou společností Fly Aristan. Představitelé vyjádřili optimismus, že přímé lety budou dalším impulsem ke spolupráci, včetně mezilidských kontaktů, protože mnoho kazašských studentů studuje v České republice.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *