Britský kancléř Kwasi Quarting ustoupil od snížení daňové sazby o 45 %.

LONDÝN – Britská vláda prohlásila, že „to máme“, když upustila od plánů zrušit nejvyšší sazbu daně z příjmu pro osoby s vysokými příjmy, což je klíčová součást její klíčové hospodářské politiky, která vyděsila trhy a posunula britskou libru na rekordní maxima. Nízká vůči americkému dolaru.

Řekla to v pondělí premiérka Liz Trussová, což je pro britskou vládu zásadní obrat Navrhované šrotovné ve výši 45 procent pro ty, kteří vydělávají více než 150 000 liber (168 000 USD), se stalo „rozptýlením“.

Zvrat je velkou ranou pro autoritu mladé Trussovy vlády, která je v úřadu necelý měsíc. Její plány nabídnout snížení daní britským lidem s vysokými příjmy – v době, kdy miliony lidí čelí finančnímu tlaku v důsledku krize životních nákladů – byly široce odsouzeny.

Po snížení daní se libra vůči dolaru propadla na historické minimum

Investoři se obávají, že tyto kroky zhorší inflaci, dumping libry a státních dluhopisů. Bank of England minulý týden zasáhla velmi neobvyklým krokem, aby zastavila revoluci na finančním trhu. Někteří konzervativní politici obvinili svou vládu, že je hluchá.

Od té doby, co se k moci dostala ultrakonzervativní vláda Truss, ztrácela málo času tím, že navrhla mému snížit daně v naději, že nějaká forma šokové terapie pomůže podpořit růst. Analytici tvrdí, že věří, že tyto extrémní plány pomohou zvrátit situaci vládnoucím konzervativcům, kteří celý rok zaostávali v průzkumech veřejného mínění. Záměrem bylo stát se hitem a doufejme, že sklidit výhody před příštími všeobecnými volbami, které by se měly konat nejpozději v lednu 2025.

Ale po 10 dnech ostré kritiky, hrozeb povstání a ekonomické nestability vláda změnila kurz. V reakci na tyto zprávy se libra v pondělí ráno odrazila vůči americkému dolaru a vrátila se tam, kde byla před oznámením „mini-rozpočtu“, který ji přiměl k pádu.

READ  Ministr obrany: Čína bude bojovat až do konce za Tchaj-wan a označí USA za „lupiče“

Ale Mojtaba Rahman, analytik Eurasia Group, řekl, že dramatický posun výrazně oslabuje vládu a odhaluje nedostatek podpory pro převody z jejích zadních sedadel. V krátké poznámce řekl, že její kritici „nyní proklínají slabost“.

V neděli ráno Trussová obhajovala své ekonomické plány a tvrdila, že je odhodlána ke snížení daní. Očekává se, že Kwasi Quarting, nový ministr financí neboli ministr financí, v komentářích přednesených přes noc novinářům bude obhajovat snížení daní ve svém projevu na výroční konferenci Konzervativní strany později v pondělí.

Místo toho ve svém prohlášení v pondělí ráno řekl: „Pochopili jsme a poslouchali.“

Trussova vláda odhalila své vysoce kontroverzní ekonomické plány v „minirozpočtu“ 23. září, který zemi vyzval, aby si půjčila miliardy na zaplacení daňových škrtů a výdajů na izolování spotřebitelů od vysokých účtů za energii. Zbavit se nejvyšší daňové sazby ve výši pouhých 2 miliard liber (2,2 miliardy USD) ze 45 miliard liber (50,3 miliardy USD) slibovaných škrtů, ale bylo to zdaleka nejkontroverznější opatření.

Nejen, že to vedlo k nepříznivému finančnímu počasí, ale popularita Konzervativní strany slábla. V jednom ohromujícím průzkumu YouGov konzervativci zaostávali o 33 bodů za opoziční Labouristickou stranou, což je rozdíl od 90. let minulého století.

„To, že jsme to udělali šokujícím způsobem a úžasem, vedlo ke krystalizaci odporu,“ řekl Jonathan Portes, profesor ekonomie a veřejné politiky na King’s College London. Jednou z chyb, kterých se vláda dopustila, bylo, že nepožádala o nezávislé posouzení Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR), finančního dozoru.

Nevýhodou této strategie je, že lidé na finančních trzích nejsou hloupí. Takže pokud řeknete Úřadu pro správu rozpočtu: „Neposkytujte nám předpověď, protože se vám může zdát, že se naše čísla nesčítají,“ pak trhy očividně dojdou k závěru, že jejich čísla se nesčítají, což způsobí mnohem horší, než by byla i špatná předpověď. Tato úroveň hlouposti, upřímně řečeno, je těžké vysvětlit.

READ  Vysoké množství případů COVID v Číně vyvolává obavy z nákladů na omezení šíření

Vláda čelila rostoucímu odporu i zevnitř svých řad, přičemž mnoho konzervativních zákonodárců přišlo veřejně vyjádřit svůj nesouhlas. „Nemohu podpořit zrušení daně ve výši 45 pencí, když se sestry snaží platit své účty“ cvrlikání Konzervativní zákonodárce Maria Caulfield, která v minulé vládě působila jako ministryně zdravotnictví. Michael Gove, vysoký konzervativce, řekl, že nefinancované daňové škrty „nejsou konzervativní“.

Plány musí ještě schválit parlament a někteří komentátoři pochybovali, zda se jim podaří prosadit.

Na dotaz BBC, zda plány zrušil, protože by neměly podporu v parlamentu, Quarting řekl, že nejde o „hlasování v Dolní sněmovně“, ale o „naslouchání lidem, naslouchání voličům, kteří vyjádřili velmi silné názory.“ o této záležitosti.“

V rozhovorech Kwarteng řekl, že neuvažuje o rezignaci, ale analytici říkají, že ještě není z lesa a bude bedlivě sledovat svůj pondělní odpolední projev ke stoupencům Konzervativní strany.

Truss tento týden vystoupí také na stranickém sjezdu. Ve svém prvním projevu na konferenci jako premiérka ve středu ráno se Trussová bude snažit uklidnit ty, kteří byli naštvaní na výkon její vlády v prvních dnech u moci.

Analytik Rahman řekl, že by se mohly rýsovat nové revoluce ohledně plánů na zvýšení maximálních bonusů pro bankéře a velmi reálné možnosti prudkých škrtů ve výdajích, které jsou nezbytné k řešení masivní ztráty příjmů a příslib pomoci s účty za energie.

Abdul Rahman řekl, že chaos posledních 10 dnů posílí hlasy těch, kteří volají po změně pravidel vedení Konzervativní strany tak, aby konečné rozhodnutí o tom, kdo se stane vůdcem, učinili zákonodárci, nikoli 160 000 místních členů.

Truss se po získání podpory stal premiérem Členové Konzervativní strany po celé zemi, zatímco většina zákonodárců podporovala jejího rivala Rishi Sunaka.

READ  Tonga pokrytá silnou vrstvou popela, první snímky se objevují po erupci sopky a tsunami

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.