Britská ekonomika se na začátku dlouhé, obávané recese zmenšuje

  • HDP ve 3. čtvrtletí – 0,2 % q/q vs. průzkum agentury Reuters – 0,5 %
  • Září Ekonomický výkon -0,6 % m/m vs. -0,4 % Průzkum
  • Úprava HDP v červenci a srpnu směrem nahoru
  • Ekonomové stále vidí Británii v recesi
  • Ministr financí očekává „obtížnou cestu“

Londýn (Reuters) – Britská ekonomika se během tří měsíců do září na začátku toho, co bude pravděpodobně dlouhotrvající recesí, propadla, což podtrhuje výzvu, před kterou stojí britský kancléř státní pokladny Jeremy Hunt, když se příští týden připravuje na zvýšení daní a snížení výdajů.

Oficiální údaje zveřejněné v pátek ukázaly, že ekonomická produkce se ve třetím čtvrtletí snížila o 0,2 procenta, což je méně než 0,5procentní pokles očekávaný analytiky v průzkumu agentury Reuters.

Byl to však první pokles hrubého domácího produktu od začátku roku 2021, kdy byla Británie stále pod přísnými restrikcemi ohledně koronaviru, protože domácnosti a podniky se potýkaly s těžkou krizí životních nákladů.

Ekonomika Spojeného království nyní poklesla oproti své velikosti před pandemií – je to jediná ekonomika G7, která se plně nezotavila z recese COVID – a je čtvrtletně menší než před třemi lety.

Resolution Research uvedl, že ačkoli pokles byl menší, než se investoři obávali, nechal Británii na cestě k rychlejšímu návratu do recese od poloviny 70. let.

Ředitel výzkumu James Smith řekl, že čísla poskytla střízlivé pozadí pro Huntovo oznámení o rozpočtu 17. listopadu, kdy se pokusí přesvědčit investory, že Británie může reformovat své veřejné finance – a svou důvěryhodnost v hospodářské politice – krátce po prezidentství Liz Trussové jako premiérky. .

„Kancléřka bude muset najít rovnováhu mezi postavením veřejných financí na udržitelný základ, aniž by se krize životních nákladů zhoršila, nebo poškozením již vyčerpaných veřejných služeb,“ řekl Smith.

READ  Brazílie: Počet obětí silných dešťů vzrostl na 84

V reakci na data Hunt zopakoval svá varování, že je třeba učinit tvrdá rozhodnutí o daních a výdajích.

„Nedělám si iluze, že je před námi obtížná cesta – cesta, která bude vyžadovat velmi obtížná rozhodnutí k obnovení důvěry a ekonomické stability,“ uvedl Hunt v prohlášení.

Lidé jdou přes Millennium Bridge s výhledem na City of London v pozadí, uprostřed pandemie koronavirové nemoci (COVID-19), v Londýně, Británie, 20. ledna 2021. REUTERS/Hannah McKay

„Abychom však dosáhli dlouhodobě udržitelného růstu, musíme kontrolovat inflaci, vyvážit účetní knihy a snížit dluh,“ dodal. „Jinak to nejde.“

Realita recese

Bank of England minulý týden uvedla, že britská ekonomika je na pokraji dvouleté recese, pokud úrokové sazby porostou tak, jak investoři hledali.

I bez dalšího zvýšení cen by podle ní ekonomika klesla v pěti ze šesti čtvrtletí až do konce roku 2023.

„Obavy z recese se mění ve skutečnost,“ řekl Soren Theroux, ředitel ekonomie Institutu autorizovaných účetních v Anglii a Walesu.

„Tento pokles výroby je začátkem represivního období s rostoucí inflací, účty za energie, úrokovými sazbami a příjmy, které nás od konce tohoto roku tlačí do technické recese.“

Úřad pro národní statistiku uvedl, že jen v září, kdy byl pohřeb královny Alžběty poznamenán jednorázovým státním svátkem, který uzavřel mnoho podniků, se britská ekonomika propadla o 0,6 %. To byl větší měsíční pokles, než byla střední prognóza pro 0,4% pokles v průzkumu agentury Reuters a největší od ledna 2021, kdy došlo k odstávce kvůli COVID-19.

Srpnové údaje o HDP však byly revidovány tak, aby ukázaly nepatrný pokles o 0,1 % ve srovnání s původním poklesem o 0,3 % a červencový HDP je nyní vnímán jako růst o 0,3 % oproti předchozímu odhadu 0,1 %.

ONS uvedl, že revize údajů o HDP za červenec a srpen směrem nahoru většinou odrážely nová čtvrtletní čísla související s výkonem zdravotnictví a vzdělávání spolu s některými silnějšími údaji z profesionálního, vědeckého a velkoobchodního a maloobchodního sektoru.

READ  Rok 2020 byl rekordním rokem stresu a nejvíce zasáhl maminky s dětmi doma

(Zprávy William Schomberg a David Milliken). Střih Kate Holton a Catherine Evans

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *