Brit zatčen v Německu za „špionáž pro Rusko“

Britský muž podezřelý ze špionáže pro peníze za peníze byl v Německu zatčen, uvedli federální prokurátoři v případě, který by měl vyvolat napětí mezi Berlínem a Moskvou.

Podezřelý identifikován jako David S. , který až do doby svého zatčení pracoval jako místní zaměstnanec britského velvyslanectví, „alespoň při jedné příležitosti předal dokumenty získané v rámci své profesionální činnosti zástupci ruské rozvědky“.

„Obviněný na oplátku obdržel hotovostní platbu v blíže neurčené částce,“ uvádí se v prohlášení spolkového státního zastupitelství.

Dodala, že David S. Byl zatčen v úterý ve městě Postupim na východě na základě zatykače vydaného 4. srpna. Prohledali jeho dům a pracoviště.

Předpokládá se, že podezřelý špehoval „nejpozději“ od listopadu 2020.

Jeho zatčení bylo výsledkem společné operace německých a britských úřadů. Britské velvyslanectví v Berlíně se k případu odmítlo vyjádřit a postoupilo vyšetřování ministerstvu vnitra.

Metropolitní policie v Londýně uvedla, že podezřelým byl 57letý Brit a vyšetřování vedlo Metropolitní protiteroristické velení a jeho německé protějšky.

Uvedla, že jeho údajné zločiny souvisejí s účastí na „činnosti zpravodajských agentů“ podle německých zákonů a že německé úřady budou mít před vyšetřováním přednost.

Zastupovat bude David S. Později ve středu před vyšetřovacím soudcem, který rozhodne, zda ho znovu zadrží.

série skandálů

Německo v posledních letech zatklo řadu lidí kvůli obviněním ze špionáže pro Rusko, zatčení občana velmi spojenecké země je však velmi neobvyklé.

V červnu zatkla německá policie ruského vědce pracujícího na německé univerzitě na základě obvinění z práce pro ruskou rozvědku nejpozději od začátku října 2020.

Je také podezřelý z přijímání hotovosti za své služby.

Němečtí státní zástupci v únoru vznesli obvinění ze špionáže proti Němci podezřelému z předání půdorysů parlamentu ruským zpravodajským službám v roce 2017.

READ  Ingone Gondola, projekt procházky po stromech, který poskytuje federální půjčku ve výši 2,5 milionu dolarů

Po vybudování ruských sil na hranicích Ukrajiny a sérii špionážních skandálů, které vedly k vyhoštění diplomatů, je Moskva v sporu s řadou západních hlavních měst.

V červnu Itálie uvedla, že vytvořila národní agenturu pro kybernetickou bezpečnost po varování premiéra Maria Draghiho, že Evropa se potřebuje chránit před ruským „vměšováním“.

K tomuto kroku došlo poté, co policie dopadla kapitána italského námořnictva při červené ruce při prodeji utajovaných vojenských dokumentů ze svého počítače představiteli ruské ambasády.

vzájemné vyhoštění

Vedoucí představitelé devíti květnových východoevropských zemí odsoudili to, co nazvali ruskými „agresivními akcemi“, s odvoláním na operace na Ukrajině a „akty sabotáže“ údajně zaměřené na Českou republiku.

Několik zemí ze střední a východní Evropy solidárně s Prahou vyhostilo ruské diplomaty, ale Rusko obvinění z jeho zapojení označilo za „směšné“ a reagovalo vzájemným vyhoštěním.

Minulý měsíc ruské bezpečnostní síly uvedly, že zadržely estonského konzula v Petrohradě kvůli údajnému přijímání utajovaných dokumentů.

Poslední případ špionáže také přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Ruskem a Německem na mnoha frontách velmi napjaté, včetně pokračujícího zadržování kremelského kritika Alexeje Navalného, ​​který byl ošetřen v Berlíně poté, co utrpěl téměř smrtelnou otravu.

Vztahy mezi Londýnem a Moskvou jsou na nejnižší úrovni od pokusu o otravu bývalého špióna Sergeje Skripala v britském Salisbury v roce 2018.

Kreml v obou případech jakoukoli roli odmítl.

Vláda kancléřky Angely Merkelové navíc pracovala na zachování režimu sankcí kvůli anexi Krymu Moskvou.

Německo opakovaně obvinilo Rusko ze zahájení kybernetických útoků a kybernetické špionáže na svém území.

I přes tření Berlín prosadil plány na ukončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit dodávky zemního plynu z Ruska do Německa.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.