Brazilská policie v rámci vyšetřování povstání provedla razii v domě Bolsonarova synovce

Brazilská policie v rámci vyšetřování povstání provedla razii v domě Bolsonarova synovce

BRASILIA, Brazílie (AP) – Brazilská federální policie v pátek prohledala dům synovce bývalého prezidenta Jaira Bolsonara v souvislosti s útokem krajně pravicových demonstrantů na vládní budovy v hlavním městě 8. ledna.

Policie uvedla, že Leonardo Rodriguez de Jesus, známý příznivcům Bolsonara jako Leo Andeo, byl jedním z cílů série razií, které vedly k 11 zatčením v různých státech. Bylo to poprvé, co byl člen rodiny Bolsonaro zapojen do vyšetřování souvisejícího s povstáním v Brasílii, které upozornilo na politickou polarizaci v Brazílii.

Policie uvedla, že vyšetřované osoby mohou být stíhány za zločiny proti demokracii a zločinné spolčení.

De Jesus v den povstání zveřejnil svou fotografii poblíž vchodu do budovy Kongresu na sociálních sítích. Později Bolsonarův synovec obvinil levičáky z infiltrace protestu s cílem zaútočit na vládní budovy. Policejní vyšetřování nenašlo žádné důkazy, které by toto tvrzení podpořily.

De Jesus má blízký vztah s jedním z Bolsonarových synů, Carlosem Bolsonarem, členem městské rady Rio de Janeiro. Ti dva se často spolu objevovali v prezidentském paláci v Brasílii, když byl v úřadu krajně pravicový prezident. Jejich návštěvy byly po kritice opozice drženy Bolsonarovou administrativou v tajnosti.

Carlos Bolsonaro je bývalý prezidentův šéf digitálních technologií a klíčový člen Bolsonarova neúspěšného pokusu o znovuzvolení.

De Jesus byl asistentem Carlose Bolsonara v Riu, v roce 2019 se přestěhoval do Brazílie. Připojil se k týmu senátorského kabinetu a později ke skupině Bolsonarovy Liberální strany jako poradce Senátu. Později byl vyhozen poté, co místní média odhalila, že byl „zaměstnanec duchů“ – někdo, kdo se neukázal do práce, ale byl za tuto pozici placen.

V roce 2022 kandidoval jako federální okresní rada, ale neshromáždil dostatek hlasů.

De Jesus je vyšetřován justičními orgány v Rio de Janeiru od roku 2021, kdy měl údajně dostávat převody peněz od kabinetu jednoho z Bolsonarových synů Flavia, když byl členem městské rady. Tvrdí se také, že veřejné prostředky byly použity na zaplacení de Jesusova nájmu.

READ  Jsme v antropocénu? Ne tak rychle, říkají geologové

Nejvyšší soud již požádal o de Jesusovu preventivní vazbu v souvislosti s útoky z 8. ledna, ale policie uvedla, že ještě nebyl zatčen. De Jesus se proti tomu mohl odvolat, ale prohlásil, že nemá prostředky na zaplacení svých právníků.

Prezident Luiz Inacio Lula da Silva na schůzce s guvernéry států ujistil, že to, co se stalo 8. ledna, se už nebude opakovat a označil to za pokus o převrat.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *