Bolsonaro blokuje tampony a hygienické vložky pro znevýhodněné ženy v Brazílii | Práva žen a rovnost pohlaví

Rozhodnutí prezidenta Jaira Bolsonara zablokovat plán distribuce bezplatných hygienických vložek a tamponů znevýhodněným dívkám a ženám se setkalo s pobouřením v Brazílii, kde se podle odhadů pokračuje v období chudoby. Jedna ze čtyř dívek Ze školy.

Bolsonaro vetoval část návrhu zákona, který by bezplatně poskytl zdravotní produkty skupinám včetně bezdomovců, vězňů a dospívajících dívek ve veřejných školách. Očekávalo se, že bude přínosem pro 5,6 milionu žen a byla součástí a Větší soubor pravidel Na podporu zdraví menstruačního cyklu, který byl schválen zákonodárci.

Tabata Amaral z brazilské socialistické strany (PSB) a jeden z 34 federálních poslanců z různých stran, kteří se podíleli na vypracování návrhu zákona, řekl, že prezident minulý týden vetoval plán „pohrdáním důstojností zranitelných žen“.

„Bolsonaro říká, že tento projekt je„ proti veřejnému zájmu “ – já říkám, že je proti veřejnému zájmu, aby dívky ztratily zhruba šest týdnů školy ročně, protože mají menstruaci,” řekla Amaral listu Guardian.

Byla mezi politiky a dalšími skupinami naštvaná na odůvodnění pro veto – včetně bezplatného poskytování hygienických potřeb chudým dívkám a ženám „upřednostňujícím určitou skupinu“. Mnozí vyjádřili svůj hněv pomocí hashtag # Free_Monsterware (Zdarma během menstruace).

Jacqueline Moraesová, zástupkyně guvernéra jihovýchodního státu Espirito Santo, na twitteru uvedla: „Je pro chudou ženu‚ privilegiem ‘mít tampon? Ne! Je to sociální politika, veřejné zdraví!“

“Veto je absurdní a nelidské,” řekla Rosana Barroso, prezidentka brazilské konfederace středních studentů (UBES). “Mnohým studentům je bráněno ve studiu, protože přestávají chodit do školy kvůli nedostatku hygienických vložek.”

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste pomocí menstruace použili papír, noviny nebo strouhanku? Zvláště mezi mladými lidmi je to tvrdá realita. Uprostřed pandemie a prohlubující se sociální nerovnosti se tato situace jen zhoršila. “

READ  Austrálie Covid-19: Očekává se, že případy Sydney porostou po protiblokovacím protestu, protože dva obviněni z zasažení policejního koně

v květnu, Zpráva z Dětského fondu OSNUNICEF a Populační fond OSN (UNFPA) zjistili, že v Brazílii žije 713 000 dívek bez koupelny. Asi 4 miliony dívek nemají ve škole adekvátní sociální zařízení, jako jsou hygienické vložky a mýdlo, a nejméně 200 000 dívek postrádá ve škole i minimální hygienické zázemí, jako jsou koupelny.

Amaral zpochybnil tvrzení vlády, že zdroj 84 milionů rijálů (11 milionů liber) ročně na pokrytí programu je nejasný, s tím, že bylo určeno, že bude financován ministerstvem zdravotnictví a národním vězeňským fondem. Vede kampaň za převrácení veta.

Upozornila, že ministerstvo zdravotnictví musí platit drahé procedury a operace vyplývající z komplikací poté, co ženy během menstruace používají položky, jako jsou ručníky a staré oblečení. Řekla, že polovina brazilských žen uvedla, že používá takové alternativy.

Barroso mobilizuje studenty, aby sbírali zdravotnické výrobky k distribuci do škol. “Toto není země, kterou chceme, a proto jsme prostřednictvím UBES, která zastupuje více než 40 milionů studentů, pomohli vybudovat tento zákon a budeme bojovat proti tomuto vetu.”

Tento článek byl upraven 11. října 2021. Dřívější verze uvedla, že Tabata Amaral je v současné době členem systému SAP. Nyní je členkou brazilské socialistické strany.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *