Boje v Súdánu: Oznámení o první evakuaci cizinců uvízlých v Súdánu

Boje v Súdánu: Oznámení o první evakuaci cizinců uvízlých v Súdánu

(CNN) Saúdská Arábie se o týden později stala první zemí, která oznámila evakuaci svých uvízlých občanů ze Súdánu urputné boje Propuklo mezi dvěma soupeřícími silami.

Saúdské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „řada občanů bratrských a spřátelených zemí“ byla evakuována spolu se saúdskými občany. Kuvajtští státní příslušníci jsou mezi desítkami lidí převezených do bezpečí, ale není jasné, kteří další státní příslušníci byli zapojeni.

Oznámení přišlo poté, co súdánské ozbrojené síly i síly rychlé podpory uvedly, že jsou připraveny pomoci při evakuaci cizích státních příslušníků.

Súdánské ozbrojené síly v sobotním prohlášení uvedly, že jejich velitel, generálporučík Abdel Fattah al-Burhan, „souhlasil s poskytnutím nezbytné pomoci“ k usnadnění bezpečné evakuace cizích státních příslušníků ze země v reakci na „výzvy řady velitelé súdánských ozbrojených sil“. státy.“

„Očekává se, že evakuace všech misí, jejichž země podaly takovou žádost, začne během nadcházejících hodin, protože Spojené státy, Spojené království, Francie a Čína budou evakuovat své diplomaty a státní příslušníky prostřednictvím vojenských transportních letadel patřících jejich ozbrojencům. Súdánské ozbrojené síly uvedly v prohlášení, které zveřejnily na své facebookové stránce.“ Očekává se, že začne okamžitě.“

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí CNN řekl, že ministerstvo si je vědomo tohoto prohlášení súdánských ozbrojených sil ohledně evakuace diplomatických misí.

„Jsme v kontaktu s naší ambasádou, která potvrdila, že všichni zaměstnanci americké vlády jsou drženi a na bezpečném místě,“ uvedl mluvčí ambasády. „Vzhledem k tomu, že americká armáda předem rozmístila své síly v oblasti, jsme připraveni provést vojenskou asistovanou evakuaci personálu americké vlády, pokud to okolnosti vyžadují.“

urputné bitvy V Súdánu to vypuklo minulou sobotu mezi súdánskými ozbrojenými silami a silami rychlé podpory vedenými Mohamedem Hamdanem Dagalem.

Oba jsou bývalí spojenci, ale napětí mezi nimi vzniklo kvůli jednání o integraci RSF do armády země v rámci plánů na obnovení civilní vlády.

READ  Rodiny zadržených Američanů nabádají Bidena, aby udělal více pro odrazení od braní rukojmích

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v bojích zabito více než 420 lidí a 3700 bylo zraněno a humanitární situace na místě se zhoršuje.

Organizace spojených národů tvrdí, že lidé stále více utíkají z oblastí zasažených boji, včetně Chartúmu. Organizace spojených národů uvádí, že do sousedního Čadu dorazilo až 20 000 uprchlíků.

Nové sobotní střety mezi oběma skupinami destabilizovaly třídenní příměří vyhlášené na svátek Eid.

V Chartúmu byly v sobotu hlášeny střety, přičemž svědci CNN řekli, že v okolí prezidentského paláce dochází k násilným střetům a že nad hlavami létají zvuky výbuchů a válečných letadel.

Kouř zaplňuje oblohu nad súdánským Chartúmem poblíž mezinárodní nemocnice v Dauhá v pátek 21. dubna 2023.

Dagalo řekl, že v sobotu mluvil s francouzskou ministryní zahraničí Catherine Colonnou a diskutovali o „současné situaci a důvodech [that] Vyhrotil situaci a možnost otevření evakuačních koridorů.

V sobotu také britský premiér Rishi Sunak předsedal mimořádné schůzce, na které se o situaci diskutovalo.

CNN se dozvěděla, že britská evakuace se brzy neuskuteční, ale mluvčí vlády řekl CNN, že dělají „vše, co mohou“, aby podpořili britské občany.

Mluvčí EU uvedl, že v Súdánu se v současnosti nachází odhadem 1500 státních příslušníků z různých zemí EU.

„Čelí velmi obtížné situaci a jejich bezpečnost je prioritou. Vyzýváme obě strany (SAF a RSF), aby zastavily boje a umožnily bezpečný průchod ze země,“ uvedl mluvčí. Evropská unie spolupracuje s členskými státy, aby našla řešení a dostala tyto lidi ze země.

Není jasné, kolik občanů USA je v Súdánu. Ministerstvo zahraničí nevede oficiální statistiky občanů USA v cizích zemích a Američané se při cestách do zahraničí nemusí registrovat. Představitelé ministerstva zahraničí řekli zaměstnancům odhadovaných 16 000 amerických občanů v Súdánu, většinou s dvojím státním občanstvím.

Tento příběh byl aktualizován o další reakci.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *