Boje na Ukrajině se těmto Američanům zdají být blízko domova

Když se v Evanstonu ve státě Illinois ve středu na jeho telefonu objevilo oznámení, že Rusko napadá Ukrajinu, Alex Telichak (42) zapnul zprávy a rychle zavolal svým tchánům. Žijí v západoukrajinském městě Ternopil a on a jeho žena se obávali, že se jim po neznámou dobu nebudou moci znovu dovolat, pokud vypadnou telefonní linky nebo internetové služby.

„Je to emocionálně obtížné pro obě strany,“ řekl. „Neřekneš sbohem, ale skoro je, protože nevíš, kdy bude konverzace pokračovat.“

Jeho tchánové patřili mezi 130 000 svědků Jehovových na Ukrajině. V roce 2017 Rusko zakázalo sektu, jejíž členové věří v nenásilí a odmítají nosit zbraně ve válce; Rusko ji označilo za extremistickou skupinu. Od té doby bylo v Rusku přepadeno asi 1700 domů svědků a podle statistik sekty bylo uvězněno asi 320 svědků, včetně zátahů na Krymu. Pan Tilichak se neodvážil riskovat a hádat, co by se na Ukrajině mohlo stát.

Řekl, že se pár snažil nesledovat příliš mnoho zpráv, aby nebyl příliš rozrušený. Když byl čas jít spát, stále se dívali na Viber, aplikaci pro zasílání zpráv, kterou používají ke komunikaci s rodinou. „Jdeš spát a zkontroluješ to. Řekl: ,Probuď se, zkontroluj.‘ Řekli jsme jim: ,Cokoli, napíšeš SMS, zavoláš, ať je hodin.“

Ve čtvrtek odpoledne jeho žena obdržela zprávu, že se spustily sirény a její rodiče utekli ze staré budovy ve stylu cementu. Venku řídil člen svědků Jehovových a nastoupil do auta. Muži z oddaných kontrolovali je i ostatní celé týdny a ujistili se, že každý má kufr, baterky, vodu a plán.

Pokud museli rodiče opustit zemi jako uprchlíci, pan Tiličák věřil, že je přijmou další svědci. „Mít komunitu nebo náboženství bez hranic je pro nás velkou útěchou,“ řekl.

READ  Zákon o občanství (novela): Indie zavádí kontroverzní zákon, který vylučuje muslimy

Útěchu nacházel v Matoušově evangeliu, kde Ježíš řekl svým učedníkům, aby se nebáli, když jsou války a zvěsti o válkách, když národ povstane proti národu.

„Chápeme také, že Bible předpovídá dobu, kdy toto vše zmizí, a kdy už nebudou žádné války, nebudou konflikty mezi národy, nepřátelství a rozbroje,“ řekl. „Učedníci se neptali, protože chtěli vědět, kdy se věci opravdu pokazily. Chtěli vědět, kdy bylo řešení a kdy náprava přijde.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *