Boeing Starliner překonává nefunkční trysky a přistává na vesmírné stanici

Boeing Starliner překonává nefunkční trysky a přistává na vesmírné stanici

V jeho pohonném systému došlo k poruše, ale vesmírná loď Boeing Starliner a dva astronauti NASA, které nesla, ve čtvrtek odpoledne úspěšně zakotvily u Mezinárodní vesmírné stanice.

K dokování došlo ve 13:34 ET, tedy o více než hodinu později, než bylo plánováno, po vyřešení problémů s několika nefunkčními pohonnými zařízeními.

„Tým zvládl překvapivý test opravdu dobře,“ řekl Steve Stich, ředitel programu komerčních posádek NASA během čtvrteční tiskové konference po přistání. „A dostali všechny odpovědi správně.“

Starliner přiletěl jeden den poté, co bylo vozidlo vypuštěno ze stanice Cape Canaveral Space Force Station na Floridě. Dokování bylo hlavním milníkem pro testovací let, který má poskytnout konečnou kontrolu, zda je Starliner připraven zahájit provozní lety jednou ročně, aby mohl přepravit posádky NASA na šestiměsíční pobyt na vesmírné stanici.

NASA najala Boeing spolu se SpaceX, aby postavili kosmickou loď jako náhradu za její vysloužilé raketoplány. SpaceX uspěla s přepravou astronautů na vesmírnou stanici v roce 2020, zatímco Boeing čelil nákladným technickým problémům a zpožděním.

Nyní je úsilí blízko k tomu, aby přineslo ovoce. Kapsle SpaceX Crew Dragon zakotvila v jiném přístavu na vesmírné stanici. „Až bude Starliner certifikován, budou mít Spojené státy dva unikátní systémy pro přepravu lidí pro Mezinárodní vesmírnou stanici, které nemá žádná jiná země na světě,“ řekl přidružený administrátor NASA Jim Frye.

Práce zůstává. Inženýři očekávali, že se během tohoto letu setkají s problémy, a ty se skutečně staly.

Ještě před startem byl objeven malý únik helia v pohonném systému Starlineru. To vedlo k několikatýdennímu vyšetřování.

Helium, inertní plyn, se používá k tlačení pohonné hmoty do trysek kosmické lodi. Pokud prohrajete příliš mnoho, platební zařízení nemusí fungovat správně.

READ  Jak poprvé za 50 000 let přiblížit zelenou kometu

Inženýři zjistili, že únik se zdá být omezen na jediné těsnění, ale pak objevili „zranitelnost návrhu“. Pokud by po oddělení došlo k sérii neočekávaných selhání pohonného systému, mohli pan Wilmore a paní Williamsová uvíznout na oběžné dráze.

Boeing vyvinul záložní postup pro návrat Starlineru na Zemi v případě neočekávaných poruch. Představitelé Boeingu a NASA rozhodli, že únik helia není třeba opravovat a že kosmická loď může být vypuštěna.

Včera v noci se však objevily další dva úniky helia.

Toky helia do netěsných částí pohonného systému byly zastaveny a inženýři problém analyzovali, zatímco pan Wilmore a paní Williamsová spali. Ráno se manažeři mise rozhodli pokračovat v procesu dokování. Tok helia byl znovu spuštěn pro dokovací manévry.

Ačkoli byl po dokování objeven čtvrtý únik, po zbytek mise je stále dostatek helia, řekl Stitch.

Další problém nastal, když se Starliner přiblížil k vesmírné stanici. Pět z 28 manévrovacích letadel Starlineru, všechna na dně kosmické lodi, zřejmě nefungují správně. Problém s tryskou nesouvisel s úniky helia, ale byl podobný tomu, co se stalo během předchozího letu Starlineru bez posádky.

„Něco způsobuje selhání trysek a nevíme přesně proč,“ řekl Stitch.

Řekl, že u čtyř z pěti pohonných zařízení bylo zjištěno, že fungují správně a byla znovu aktivována.

Zdá se, že pátý motiv se chová jinak. „To pohonné zařízení jsme nechali po zbytek cesty vypnuté,“ řekl pan Stitch.

Díky dalšímu odstraňování problémů Starliner promeškal svou první příležitost k dokování. Kosmická loď a astronauti čekali na další let a pak se bez dalších potíží pomalu přiblížili.

„Dosáhli jsme mnohem více, než jsme skutečně očekávali,“ řekl Mark Nappi, programový manažer zodpovědný za Starliner ve společnosti Boeing. „Měli jsme spoustu naplánované práce, kterou jsme museli udělat, a pak došlo k nějaké neplánované práci.“

READ  20krát rychleji – ledové desky se mohou zhroutit mnohem rychleji, než se dříve myslelo

„Učili jsme se od obou,“ dodal pan Nabi.

V ostatních ohledech byl výkon Starlineru bezchybný. Kosmická loď létá většinou autonomně s vlastními počítači. Ale astronauti mohou v případě nouze převzít misi a tuto schopnost otestovali.

„Sony a já jsme provedli několik manuálních manévrů a byly přesné, mnohem více než na simulátoru,“ řekl včera večer pan Wilmore.

Po ukotvení trvalo několik hodin, než byl poklop otevřen, pečlivé kontroly k zajištění těsného utěsnění mezi Starlinerem a vesmírnou stanicí. Přibližně v 15:45 SEČ opustili paní Williamsová a pan Wilmore Starliner a ostatní astronauti je přivítali.

„Ať nás požádáte o cokoli, jsme připraveni,“ řekl pan Wilmore během krátkého uvítacího ceremoniálu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *