bne IntelliNews – Tchaj-wan očekává ekonomické zastoupení ve Vilniusu do konce roku 2021

Delegace tchajwanských politiků a podnikatelů na vysoké úrovni, včetně některých vysoce postavených tchajwanských politiků, jako je mimo jiné tchajwanský ministr národního rozvoje Kong Ming-hsin, navštívila 27. října Litvu.

Návštěva se koná v době zhoršujících se vztahů mezi Vilniusem a Pekingem, který se vehementně staví proti pokusům uznat Tchaj-wan na mezinárodní úrovni.

Na rozdíl od některých jiných zemí spřátelených s Tchaj-wanem se Litva připravuje na otevření zastoupení pro Tchaj-wan a ne pro Taipei ve Vilniusu, hlavním městě Litvy.

Nedávné rozhodnutí Litvy otevřít ji vyvolalo ostrou kritiku ze strany komunistické vlády čínské pevniny.

Více než 60členná tchajwanská delegace cestou do Litvy zastavila Českou republiku a Slovensko, kde také vedla důležitá jednání. Návštěva byla symbolem obnovení vztahů mezi oběma zeměmi a Tchaj-wanem a úpadku vztahů s Čínou, která si činí nárok na Tchaj-wan jako součást svého území.

„Litva má samozřejmě zájem především a především o tchajwanské investice v oblasti špičkových technologií, biotechnologií a finančních technologií,“ řekl při setkání s delegací litevský ministr hospodářství Usrin Armonaite.

Tchajwanský ministr národního rozvoje Kong Ming-hsin ve Vilniusu řekl, že Tchaj-wan by měl otevřít své ekonomické zastoupení ve Vilniusu do konce tohoto roku.

Mezitím Litva stanovila o něco pozdější datum – začátek roku 2022, říká Armonite.

„Je pro to položen právní základ a vstoupí v platnost příští rok,“ řekl ministr.

Armonaite říká, že otevření výrobního závodu v Litvě pro slavný tchajwanský polovodič je „realistické“.

Kvůli diplomatickému sporu mezi Vilniusem a Pekingem Čína začátkem tohoto roku odvolala svého velvyslance v Litvě a nařídila Litvě, aby udělala totéž, což pobaltský stát učinil.

Litevští podnikatelé tvrdí, že objemy obchodu s Čínou dramaticky klesly kvůli diplomatickým sporům mezi Vilniusem a Pekingem.

Zástupci Litvy a Tchaj-wanu podepsali 27. října šest memorand zaměřených na posílení spolupráce v oblasti polovodičů, biologických věd, biotechnologií, laserových a satelitních technologií, výzkumu krystalů a financí.

READ  V Baku se konalo Ázerbájdžánsko-české podnikatelské fórum

Ministr Ming Hussain uvedl, že delegace plánuje v příštích dnech uspořádat asi 100 obchodních jednání s litevskými společnostmi.

Ve středu 27. října podepsaly smlouvy o spolupráci také litevské a tchajwanské univerzity a výzkumná centra.

Mezi tchajwanskou Národní univerzitou Sun Yat-sen a třemi litevskými univerzitami, včetně Vilniuské univerzity, Technické univerzity Vilnius Gediminas a Technické univerzity Kaunas, bylo podepsáno vzájemné memorandum o porozumění týkající se účasti na společném tchajwansko-litevském programu výzkumu talentů pro polovodiče, Litva Informovalo o tom ministerstvo školství, vědy a tělovýchovy.

Kromě toho bylo podepsáno samostatné vzájemné memorandum o porozumění mezi Crystal Research Center výše zmíněné Tchajwanské univerzity a Litvou fyzikálním vědním a technologickým centrem (FTMC).

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *