bne IntelliNews – Poslední zasedání staré rady České centrální banky zvýšilo základní sazbu na 7 %

bne IntelliNews – Poslední zasedání staré rady České centrální banky zvýšilo základní sazbu na 7 %

Guvernér bankovní rady České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok na posledním zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) zvýšil základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu (bp), čímž základní sazbu zvýšil na 7 procent od roku 1999. ČNB zároveň zvýšila diskontní sazbu na 6 % a lombardní sazbu na 8 %.

Než se nový guvernér příští měsíc ujme úřadu, mohlo poslední zasedání staré bankovní rady dát odcházejícímu guvernérovi Jiřímu Rusnokovi a dalším členům rady jestřába další motivaci, aby zvolili zvýšení o 1,25 pb ke kontrole inflace na 16 %. SmětČNB předpovídá 14,9 % meziročně.

ČNB spolu s centrální bankou Maďarska začala loni zvyšovat úrokové sazby v Evropské unii. Začátkem května opět zvýšila sazby o 0,75 pb na 5,75 %.

Dnešní zvýšení bude posledním významným zvýšením tarifů v tomto roce, říkají analytici. Nová rada CNP zahájí své funkční období 1. července pod vedením nové guvernérky Alice MichlZnámý jako odpůrce současného zvyšování tarifů.

„Bankovní rada odhaduje, že rizika a nejistoty jarní prognózy budou výrazně taženy potřebou dalšího zpřísnění inflace a měnové politiky. Podle.

Pět ze sedmi centrálních bankéřů opět hlasovalo pro dnešní rozhodnutí. Dva, včetně nového guvernéra, hlasovali o sazbách beze změny. Česká koruna se bezprostředně po skončení skupiny nijak výrazně neprojevila a byla potvrzena na 24,68 CZK/EUR.

„Tento velký nárůst byl dobře telegraficky zaznamenán, ale co bude dál, bude záhadou. Nová a známá špatná rada ČNB se ujme vedení 1. července a své první politické zasedání uspořádá 4. srpna. Zdá se, že tato nová rada velmi rychle změkne.“ „ČNB je větší a pozdější, než se očekávalo,“ řekl František Táborský, FX & FI stratég ING Bank.

„Důraz však bude kladen na to, zda nová rada umožní promluvit českou korunu a – s devizovou intervencí – zda chce ČNB směřovat EUR/CZK níže než 24,50. Blízko,“ poznamenal Taporský.

READ  Stipendia vlády České republiky pro zahraniční studenty 2023/2024 (magisterské a doktorské studium)

Odborový svaz ČR a unie dopravy kritizovaly rozhodnutí ČNB zvýšit úrokové sazby. Bohuslav Čížek, hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR, řekl:

Úrokové sazby z nových úvěrů nefinančním institucím podle Čížka již v dubnu dosáhly 7 procent, což je nejvíce v údajích ČNB od roku 2004, a v důsledku aktuálního rozhodnutí bankovní rady dále porostou.

„Vzhledem k posunu skupiny směrem ke zhoršení výkonnosti očekáváme, že červnové zvýšení bude poslední v aktuálním cyklu. Doufáme, že to bude pokračovat se stabilitou sazeb až do konce roku,“ řekl David Wagenknecht. Analytik Raiffeisenbank.

„I když z mého pohledu inflace ukazuje na nutnost dalšího zpřísnění měnové politiky, očekávám, že noví členové bankovní rady se budou snažit udržet inflaci ‚sedět‘ a nezvyšovat sazby alespoň pár měsíců,“ uvedl generální ředitel Vít Hradil. Ekonom ve společnosti Cyrus.

„Do konce léta očekáváme návrat úrokových sazeb ze snížení sazeb ČNB. Snížení očekáváme v prvním čtvrtletí,“ dodal Táborský.

Místo toho Joseph Marlowe z Capital Economics doufá, že v cyklu ČNB vybere ještě alespoň jedno zvýšení. „Očekáváme, že základní úroková sazba zůstane nezměněna do poloviny roku 2023, což je mnohem horší pohled, než jaký je v současnosti oceňován na finančních trzích,“ řekl.

„Přestože je dnes ČNB v jestřábí náladě, napjatý cyklus v Secunderabadu se blíží ke konci. Myslíme si, že inflace se možná blíží ke svému vrcholu, a dokonce i jmenování tří nových členů rady je pravděpodobně nejhorší složení, jaké správní rada od července měla.“ “ řekl Marlowe.

„V důsledku toho očekáváme, že ČNB na svém srpnovém zasedání ukončí svůj napjatý cyklus zvýšením o 50 bazických bodů, čímž základní sazbu dostane na 7,50 %, což znamená, že očekáváme, že inflace zůstane nad 10 % i příští rok. Myslíme si, že bude dlouhodobě na vysoké úrovni,“ řekl Marlowe.

READ  Kovit-19 Cestovní omezení: Česká republika - Kiwi.com

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *