bne IntelliNews – Polský premiér přeskočí regionální summit, aby pohrdal českým premiérem Babišem nad minami

Polská média informovala, že polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil své vystoupení na konferenci v Budapešti 23. září v pohrdání svým českým protějškem Andrejem Babišem.

Morawiecki měl vystoupit na demografické konferenci v maďarském hlavním městě, ale nezúčastní se, aby „vyslal signál“ do Prahy dne Polské zklamání O sporu o hnědouhelný důl v Toro.

Česká republika podala žalobu na Polsko u Soudního dvora EU na začátku tohoto roku kvůli rozšiřování dolů, které Praha tvrdí, že Polsko implementovalo v rozporu s environmentálními zákony EU.

Praha říká, že otevřený důl, který je přímo na hranici, snižuje hladinu vody na české straně. V květnu Češi získali rozkaz od Soudního dvora Evropské unie s žádostí, aby Polsko okamžitě pozastavilo důlní operace nebo hrozilo finanční postihy.

Polsko tomu nevyhovělo a argumentovalo tím, že důl přivádí hnědé uhlí do nedaleké elektrárny, která je příliš velká na to, aby se mohla vypnout, protože poskytuje až 7% polské elektřiny.

Soudní dvůr Evropské unie ve skutečnosti uložil Varšavě denní pokutu ve výši 500 000 EUR, dokud nebude splněn příkaz k pozastavení důlních operací. Polsko nadále odmítá s odvoláním na bezpečnost svých dodávek energie.

Polská média informovala, že Evropská unie uvedla, že pokutu odečte z peněz plynoucích do Polska v rámci financování bloku.

Kromě toho, že Morawiecki zmeškal schůzku s Babisem v Budapešti, Polsko údajně plánuje pozastavit spolupráci s Českou republikou na Visegrádské skupině (V4), dokud nebude problém dolu vyřešen smírnou dohodou, zpravodajský server virtuální Polsko zmíněno.

Polsko už dávno naznačilo, že i Češi Vyhýbání se vypořádání kvůli nadcházejícím volbám. Babiš a jeho strana ANO prý chtějí s Varšavou ve volební kampani hrát tvrdě a hledají zisky v domácí politice.

„Česká strana byla od začátku jednání o otázce Toro konstruktivní a polská strana bohužel velkou část našich návrhů odmítá, ale jednání jsme stále otevřeni,“ řekla českému webu Novinki mluvčí českého ministerstva zahraničí . „Nyní záleží na polské straně, zda jsou dostatečně ochotní souhlasit.“

READ  Trávení koronaviry: Japonsko schvaluje první vakcínu proti koronavirům | Novinky | DW

V Polsku se energetický mix těžkého uhlí stal také politickým problémem. Uhelné elektrárny v Polsku jsou kvůli exponenciálnímu nárůstu nákladů na povolení k emisím oxidu uhličitého stále dražší než kdy dříve. Polsko plánuje postupně odvykat od uhlí, aby v roce 2040 nemělo tvořit více než 28% směsi. Zelené organizace vyzvaly vládu, aby plánovala s uhlím skončit už před deseti lety.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *