bne IntelliNews – maďarský HDP za čtvrté čtvrtletí překvapuje

Podle předběžných údajů statistického úřadu maďarská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 1,1%, a to navzdory blokování z poloviny listopadu. Analytici předpovídali čtvrtletní pokles o 0,4%, což byl pátý nejvyšší růst v Evropské unii v období říjen – prosinec.

Navzdory omezením se ekonomice na konci roku podařilo sbírat růst, podporovaný silným výkonem průmyslu a stavebnictví, zatímco maloobchodní sektor byl stabilní.

Roční údaje rovněž překvapily rally, když ve čtvrtém čtvrtletí vykázaly pokles o 3,7% a po očištění o pracovní dny o 4,3% pod konsensem analytiků 5,5%.

Za celý rok ekonomika poklesla o 5,1%, i když to bylo pod průměrem Evropské unie 6,4% a byla méně strmá než prognóza vlády. Pokles o 5,1% za celý rok 2020 je třetím nejhorším výkonem ekonomiky za poslední tři roky. Po změně režimu se ekonomika propadla o 11,9% a v roce 2009 během světové finanční krize HDP poklesl o 6,6%.

Maďarsko bylo další rok na správné cestě s růstem blížícím se 5%, jak tomu bylo v posledních dvou letech. Pandemie ve druhém čtvrtletí devastovala maďarskou exportně orientovanou ekonomiku, což mělo za následek meziroční pokles o 13,7% po 1,9% růstu v prvním čtvrtletí. Ve třetím čtvrtletí byla produkce o 4,8% nižší než v předchozím roce.

Předběžné údaje ukázaly, že druhá vlna epidemie koronavirů byla méně škodlivá než první vlna na jaře. KSH uvedl, že rozdělení podle sektorů bude k dispozici 2. března, ale data ukazují, že čtvrtletní růst byl podpořen průmyslem a sektorem ICT.

Analytici uvedli, že údaje za čtvrté čtvrtletí překonaly i ty nejpříznivější prognózy. Hlavní analytik ING Peter Verovacs uvedl, že tento stupeň růstu, na pozadí přísnějších omezení epidemie od listopadu, ukazuje, že maďarská ekonomika má „mnohem větší než očekávaný“ potenciál oživení.

READ  V České republice se otevírá nejdelší visutý most pro pěší na světě

David Nemeth, hlavní analytik K&H Bank, uvedl, že sektory výroby a stavebnictví se odrazily dříve, než se loni myslelo. Dodal, že údaje o maloobchodním prodeji ukazují, že domácnosti jsou stále opatrné.

Další analytici uvedli, že pozitivní data předpovídají rozmach ekonomiky do roku 2021, což naznačuje, že existuje větší potenciál pro oživení.

Ministerstvo financí uvedlo, že pokles HDP v Maďarsku byl v loňském roce příznivější než průměrný pokles o 6,4% v Evropské unii. Dodal, že Maďarsko předstihlo země jako Rakousko, Belgie, Francie, Itálie a Česká republika.

Mihaly Varga uvedl, že data odrážejí odolnost ekonomiky a dopad vládního stimulu. Vláda v loňském roce podpořila investice ve výši 4 bilionů HUF (11,1 miliardy eur), což pomohlo Maďarsku dosáhnout v roce 2020 jedné z nejvyšších investičních sazeb v Evropské unii.

Varga naznačil, že další vývoj v řádu tisíců miliard bude následovat po opatřeních plánu hospodářské obnovy vlády. Vláda očekává návrat dynamického růstu od druhého čtvrtletí a růst ekonomiky v roce 2021 o 4–5%.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *