bne IntelliNews – Česká vláda nebude žalovat Evropskou unii kvůli jejímu rozhodnutí vyplácet dotace bloku opozičních lídrů

Středeční zasedání kabinetu rozhodlo, že česká vláda nenapadne Evropskou komisi kvůli jejímu odmítnutí vyplatit desítky milionů eur na dotacích EU vyplácených na práci opozičního lídra Andreje Babiše, které podle EU neměl miliardář dostat.

Evropská komise odmítla kompenzovat českému státu unijní pomoc, kterou vyplatila zemědělské a chemické skupině Agrofert bývalého premiéra, protože byl ve střetu zájmů, když byl ministrem financí a poté premiérem, když byla pomoc poskytnuta. Čeští daňoví poplatníci nyní mohou zaplatit účet za dávky, které si miliardář vyplácel sám, když byl ve vládě.

„Závěry Evropské unie ukazující na střet zájmů a neopodstatněnost dotací vyplácených Agrofertu hovoří za vše,“ řekl Fiala na tiskové konferenci po jednání kabinetu. „Budeme skutečně pracovat na tom, abychom neustále chránili zájmy občanů této země, aby stát nebyl vykořisťován ve prospěch jedné firmy.“

Klíčovou otázkou nyní bude, zda je vláda připravena žalovat Babiše o vrácení peněz a jak by se to mohlo stát politicky.

NYNÍ ANO MIMINKA Nárůst průzkumů veřejného mínění Uprostřed energetické krize, poté, co zahájil emocionálně nabitou celostátní kampaň „Časy byly lepší pod dětmi“.

Babiš, který vlastní velké mediální impérium, se může politicky vrátit i prostřednictvím a Prezidentský závod Volby v lednu. Zdá se, že je předním kandidátem v průzkumech, ale ještě musí potvrdit své rozhodnutí kandidovat, i když to může být taktika, jak se vyhnout omezení výdajů v zemi na prezidentské kampaně.

Středečnímu jednání kabinetu předcházela ostrá výměna názorů mezi hackerským šéfem Ivanem Bartošem, který vede ministerstvo pro místní rozvoj primárně odpovědné za implementaci podpůrných programů EU v zemi, a zástupci Agrovertu, kteří pohrozili žalobou proti českému státu.

Papis, představitelé jeho strany ANO a zástupci Agrofertu jakékoli pochybení odmítají a poukazují na to, že Papiš vložil Agrofert do svěřenského fondu, který podle české legislativy postačuje, který zavedla vláda, jejímž byl Papis ministrem financí.

READ  ENG-XI vs ITA Dream11 Prediction, Fantasy Cricket Tips, Play 11, Pitch Report & Hit Updates for Group C, Match 7 of the ECS T10 Championship

České právo, které je nyní novelizováno, vytvořilo falešný rozdíl mezi konečným příjemcem (babes) a osobou vykonávající konečnou kontrolu nad společností, což umožnilo miliardáři tvrdit, že si nebyl vědom toho, co se děje uvnitř jeho vlastní společnosti, a tak neexistoval konflikt zájmů.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), úřad odpovědný za řízení zemědělských dotací v ČR, bude muset i nadále požadovat proplacení peněz, které Agrofert dostal.

Podle Rádia Česko se tyto projekty týkají asi třiceti projektů financovaných EU v hodnotě asi 600 milionů Kč (24,5 milionu eur). Další projekty spojené s Agrofertem a financované Evropskou unií byly řízeny prostřednictvím programů podpory životního prostředí nebo průmyslu.

SZIF chtěl také žalovat Evropskou unii, aby vytvořila precedens pro řešení podobných problémů v budoucnu. „Prioritou SZIF je získat právně závazné rozhodnutí, jak postupovat ve všech situacích souvisejících s čerpáním fondů EU a postavením veřejné osoby,“ Citáty Českého rozhlasu Říká vedení SZIF.

Češi také čelí unijní žalobě ve výši 80 milionů korun (3,3 milionu eur) poté, co audit Evropské komise rozhodl, že Babiš porušil unijní a českou legislativu o střetu zájmů.

Střety zájmů mezi kontroverzním miliardářem, který letos na podzim čelí také soudnímu procesu z podvodu a vyšetřování francouzské policie, byly důvodem, proč byl Babiš nucen v roce 2017 během prvního ministerského období ANO v letech 2014-2017 odstoupit z funkce ministra financí země. ředitel. Malý partner v koalici se sociálními demokraty a křesťanskými demokraty.

ANO ve stejném roce vyhrálo volby a vytvořilo vlastní koaliční vládu se slabými sociálními demokraty a podporou komunistů, než je loni v říjnu po těsném klání sesadila vláda Petra Fialy.

Fiala a Bartoš vedli dvě koalice pěti pravicových a středopravých politických stran, které vystupovaly proti expremiérovi Babišovi a jeho prohlubujícímu se spojenectví s Viktorem Orbánem nebo Aleksandarem Vučičem z Maďarska.

READ  Středoevropské země rozdělené kvůli ruskému ropnému a plynovému embargu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.