Blinken oznamuje, že USA poskytly Rusku písemnou odpověď na ukrajinskou krizi

Blinken řekl, že americká odpověď Rusku „vytyčuje seriózní diplomatickou cestu vpřed, Rusko by si ji mělo vybrat“, řekl ruským reportérům ve středu, že očekává následnou diskusi s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v následujících dnech, když byl dokument schválen. přijat v Moskvě.

Odpověď osobně doručil ruskému ministerstvu zahraničních věcí americký velvyslanec v Rusku John Sullivan. Písemný dokument má reagovat na obavy, které Moskva veřejně zveřejnila, a nastínit oblasti, kde USA uvedly, že vidí potenciál pro pokrok s Ruskem – kontrolu zbrojení, transparentnost a stabilitu, řekl nejvyšší americký diplomat novinářům na ministerstvu zahraničí.

„Dokument, který jsme doručili, zahrnuje obavy Spojených států a našich spojenců a partnerů ohledně ruských akcí, které se týkají bezpečnosti, principiální a ragmatické hodnocení Ruska a naše vlastní návrhy oblastí, kde bychom mohli být schopni najít společný základ,“ řekl Blinken.

Zatím není diplomaticky jasné, zda poslední předehra, o kterou Moskva usilovala, změní průběh rozhovorů mezi Ruskem a Západem, které v posledních týdnech pokračují. Američtí představitelé uvedli, že Rusko nevykazuje žádné známky deeskalace, a varovali, že by mohla bezprostředně hrozit invaze, protože Moskva masy desítky tisíc vojáků na ukrajinské hranici.

USA opakovaně prohlásily, že ústřední požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina – aby se USA a NATO zavázaly nikdy nepřijmout Ukrajinu do aliance – je prostě nesmyslný. Zatímco Blinken odmítl upřesnit podrobnosti prezentované Moskvě, řekl, že odpověď USA zopakovala veřejnou reakci Západu na podporu „politiky otevřených dveří“ NATO, která odmítla požadavky Moskvy, že se NATO zavázalo nikdy nepřipustit Ukrajinu.

„Neexistuje žádná změna. Žádná změna nebude,“ řekl Blinken o podpoře politiky otevřených dveří aliance ze strany USA a NATO.

„Dáváme jasně najevo, že existují základní principy, které jsme odhodláni dodržovat a bránit, včetně suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a práva států zvolit si vlastní bezpečnostní opatření a spojenectví,“ dodal.

READ  Alabama Kay Ivy podepisuje zákon zakazující pasy pro vakcínu COVID

Míč je nyní na straně Ruska, řekl Blinken ve středu.

„Myslím, že jsou důležité věci, se kterými je třeba pracovat, pokud to Rusko myslí s prací vážně. A to je na prezidentu Putinovi. Uvidíme, jak zareagují,“ řekl.

„Nejedná se o formální dokument pro vyjednávání“

Prezident Joe Biden byl „důvěrně zapojen“ do písemné odpovědi USA Moskvě, řekl Blinken.

„V posledních týdnech jsme to s ním opakovaně probírali, stejně jako jsme dostávali, jak víte, komentáře, příspěvky, nápady od spojenců a partnerů,“ odpověděl Blinken na otázku Kylie Atwoodové ze CNN.

Blinken tvrdil, že dokument, který byl doručen ve středu, „není formálním dokumentem pro vyjednávání“.

„Nejde o explicitní návrhy. Uvádí oblasti a některé nápady, jak můžeme společně, pokud to myslí vážně, posouvat kolektivní bezpečnost,“ řekl.

Blinken zdůraznil, že reakce USA byla „plně koordinovaná s Ukrajinou a našimi evropskými spojenci a partnery“ a známý zdroj řekl, že Ukrajina obdržela kopii amerického dokumentu.

Ukrajinský prezidentský poradce Mykhailo Podoliak ve středu CNN řekl, že reakce USA byla „správnou strategií“, a dodal, že Rusko by mělo využít příležitosti využít diplomacie, aby se „vyhnulo negativnímu scénáři“.

„Obsáhlá, promyšlená, věcná a dobře vyargumentovaná odpověď Spojených států na požadavky Ruska byla koordinována s Ukrajinou a dalšími evropskými partnery Ameriky,“ řekl Podoliak.

Blinken řekl, že dokument byl také sdílen s Kongresem a že informoval představitele Kongresu.

Řekl, že USA svůj dokument veřejně nezveřejní, „protože si myslíme, že diplomacie má nejlepší šanci uspět, pokud poskytneme prostor pro důvěrná jednání.“

„Doufáme a očekáváme, že Rusko bude mít stejný názor a bude brát náš návrh vážně,“ řekl Blinken a dodal, „pokud jde o diplomacii, nemělo by být pochyb o serióznosti našeho záměru.“

Američtí představitelé však uznali, že existuje vysoká pravděpodobnost, že Rusko zveřejní celý dokument poté, co jej obdrží.

READ  Fauci říká, že varianta Omicron COVID již může být přítomna v Americe

Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že odpověď obdrželo. „Náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Alexander V. Grushko přijal na jeho žádost amerického velvyslance v Moskvě Johna Sullivana,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

NATO ve středu rovněž zaslalo písemnou odpověď na bezpečnostní požadavky Moskvy, uvedl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Návrh NATO byl zaslán „paralelně se Spojenými státy“, řekl během tiskové konference v Bruselu v Belgii.

Přestože jsou pozice Moskvy a aliance „daleko od sebe“, šéf NATO nastínil tři hlavní oblasti, kde NATO vidí „prostor pro pokrok“. Požádal, aby Moskva a NATO znovu otevřely své „příslušné kanceláře v Moskvě a v Bruselu“.

„Měli bychom také plně využít naše stávající mezivojenské komunikační kanály, abychom podpořili transparentnost a snížili rizika,“ řekl. „A podívejte se také na zřízení civilní horké linky pro nouzové použití.“

Stále doufá v povzbuzení diplomacie

Američtí představitelé uvedli, že se rozhodli poskytnout odpovědi písemně – požadavek, který Rusko učinilo od doby, kdy v prosinci předložilo písemné myšlenky – ve snaze podpořit diplomacii, o níž USA doufají, že odradí ruskou invazi na Ukrajinu.

„Tyto myšlenky jsme předložili, protože mají potenciál, pokud budou vyjednány v dobré víře, zvýšit naši bezpečnost a bezpečnost našich spojenců a partnerů a zároveň reagovat na deklarované obavy Ruska prostřednictvím vzájemných závazků,“ řekl Blinken ve středu.

„Jsme otevřeni dialogu. Preferujeme diplomacii a jsme připraveni pokročit tam, kde je možnost komunikace, spolupráce, pokud Rusko deeskaluje svou agresi vůči Ukrajině, zastaví pobuřující rétoriku a přistoupí k diskusím o budoucí bezpečnosti.“ v Evropě v duchu reciprocity,“ řekl.

Někteří spojenci a odborníci jsou však skeptičtí k tomu, jak velký důraz by měl být kladen na tento dokument z USA, protože se neočekává, že poskytne prostor pro jednání o klíčových požadavcích Ruska, a existuje obava, že Moskva použije reakci USA jako záminka říci, že diplomacie selhala.

READ  Varování před americkými cestami do Německa a Dánska

Nejvyšší americký diplomat uznal, že „může být dobře, že to Rusko nemyslí vůbec vážně“.

„Ale máme povinnost otestovat tento návrh, jít diplomatickou cestou, nenechat žádný diplomatický kámen na kameni, protože určitě je mnohem lepší vyřešit tyto rozdíly mírovou cestou v souladu s našimi zásadami, než by bylo mít obnovenou agresi, konfliktní konflikty.“ a vše, co z toho bude vyplývat,“ uvedl.

„Ale jde o to, že jsme připraveni tak či tak,“ řekl Blinken.

Tento příběh byl ve středu aktualizován o pozadí a další vývoj.

CNN Casey Riddle, Ellie Kaufman, Darya Tarasova, Lauren Kent a Lindsay Isaac přispěly k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.