Blinken jedná o podpoře Ukrajině na návštěvě České republiky příští týden

Blinken jedná o podpoře Ukrajině na návštěvě České republiky příští týden

WASHINGTON – Ministr zahraničí Antony Blinken příští týden odcestuje do České republiky a Moldavska, kde se v Praze zúčastní neformálního jednání ministrů zahraničí zemí NATO, uvedlo v pátečním prohlášení americké ministerstvo zahraničí.

Náměstek ministra zahraničí USA pro evropské a eurasijské záležitosti James O’Brien novinářům řekl, že schůzka připraví rozhodnutí, která budou přijata na červencovém summitu NATO ve Washingtonu.

„Neočekáváme, že bude pozvánka pro Ukrajinu ke vstupu do NATO, ale věříme, že dojde k významnému projevu podpory pro Ukrajinu ve snaze vyhrát svou válku,“ řekl O’Brien.

To bude zahrnovat podporu NATO při budování budoucí síly Ukrajiny a úsilí pomoci této zemi provést reformy nezbytné pro vstup Ukrajiny do Evropské unie a NATO, dodal.

O’Brien řekl, že Washington se zaměřuje na zajištění toho, aby Ukrajina mohla dosáhnout úspěchu na bojišti a když se rozhodne uzavřít mír s Ruskem.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek řekl, že je třeba obnovit mírová jednání na Ukrajině, ale Rusko bude jednat pouze s legitimními vůdci v Kyjevě.

Putin také řekl, že rozhovory by měly odrážet „aktuální realitu na místě“.

„Nevidíme, že by se prezident Putin nyní zajímal o mír,“ řekl O’Brien. Dodal: „Vždy nás zajímá, že když je Ukrajina připravena uzavřít mír, je schopna tak učinit za podmínek, které jsou pro Ukrajinu považovány za úspěch.“

O’Brien řekl, že Rusko by bez podpory Číny ve válce nebylo schopno zaútočit na ukrajinská města a cíle tak, jak to udělalo. Spojené státy opakovaně varovaly před tím, aby se Rusko vyhnulo sankcím prostřednictvím Číny a dalších zemí.

O’Brien varoval: „Dali jsme jasně najevo, že podnikneme další kroky proti příslušným čínským aktérům, a stále konzultujeme s našimi evropskými kolegy.“

READ  Domácí ekonomika – Grand Forks Herald Pie Bake-off: Debbie Todhunter má ráda cestování, hraní a pečení – Grand Forks Herald

Řekl, že věří, že Čína bere vážně varování, že podpora Ruska by měla přestat.

Blinken se také sejde s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským a dalšími vysokými představiteli k diskusi o pokračující podpoře Ukrajině, kooperativní modernizaci obrany a prohlubování energetických vazeb, uvádí se v prohlášení.

V Moldavsku bude Blinken diskutovat o podpoře USA pro pokrok země při vstupu do Evropské unie a energetickou bezpečnost, uvádí se v prohlášení. Reuters

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *