Blinken: Čína si odmítla porozumět se Spojenými státy na Taiwan News

Americký ministr zahraničí uvedl, že Čína vyvíjí tlak na Tchaj-wan, včetně možnosti „použití síly“ k dosažení svých cílů.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken řekl, že Čína změnila desítky let staré porozumění mezi Washingtonem a Pekingem ohledně řešení otázek týkajících se statusu Tchaj-wanu a nyní blokuje možnost použití síly.

Blinken ve středu na akci pořádané agenturou Bloomberg News řekl, že Čína učinila rozhodnutí o vyvíjení většího tlaku na Tchaj-wan, včetně možnosti „použití síly k dosažení svých cílů“.

Blinken řekl, že čtyři desetiletí status quo – ve kterém Spojené státy uznaly Peking v rámci politiky jedné Číny a také dodaly Tchaj-wanu zbraně na jeho obranu – „pomohlo zajistit, že mezi Spojenými státy a Čínou nedojde ke konfliktu kvůli Tchaj-wanu“. .“

„Co se změnilo, je toto – rozhodnutí vlády v Pekingu, že status quo již není přijatelný a že chtějí urychlit proces, kterým usilují o znovusjednocení,“ řekl Blinken.

„Právě to se drasticky změnilo.“

Washington podle něj nechce „studenou válku“ a nesnaží se ovládnout Čínu, ale Spojené státy budou rozhodné bránit své zájmy.

Dodal, že jakékoli narušení Tchaj-wanu a jeho ekonomiky – nyní dominantní globální velmoci ve výrobě životně důležitých pokročilých polovodičů pro automobily, spotřebiče a spotřební elektroniku – by mělo znepokojovat celý svět.

„Pokud to bude z jakéhokoli důvodu narušeno, bude to mít velmi vážné důsledky pro globální ekonomiku.“

Blinkenovy komentáře přicházejí těsně po historickém třetím volebním vítězství čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na pětiletém sjezdu čínské vládnoucí komunistické strany minulý týden. Přichází také uprostřed prohlášení Pekingu, že se nevzdá práva použít sílu ke sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou, ačkoli bude usilovat o mírové řešení.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu dříve ve středu řekl, že očekává, že čínští představitelé pod Si Ťin-pchingem vyvinou větší úsilí, aby vyrvali konečné spojence Tchaj-peje.

READ  USA využívají schopnost výroby vakcín Covid-19 v Indii opylovat Indický a Tichý oceán

„Je pravděpodobné, že naše diplomatická situace bude ještě bezútěšnější,“ řekl Wu.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena opakovaně obvinila Čínu, že využila srpnovou návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu jako záminku k zesílení vojenských cvičení kolem ostrova, který si Peking prohlašuje za své území.

Ve středu Biden na schůzce svých nejvyšších vojenských poradců řekl, že Spojené státy neusilují o konflikt s Čínou a že čínský prezident to věděl.

Setkání se uskutečnilo v době, kdy Biden začátkem tohoto měsíce zahájil svou strategii národní bezpečnosti, která vyzvala k „soupeří Číně“ a bránila jejímu úsilí přetvořit globální záležitosti.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *