Bill Anders: Astronaut NASA Earthrise zemřel ve věku 90 let při letecké havárii

Bill Anders: Astronaut NASA Earthrise zemřel ve věku 90 let při letecké havárii

zdroj obrázku, Getty Images

  • autor, Max Matza
  • Role, BBC novinky
  • Zpráva z Seattle

Astronaut Apolla 8 Bill Anders, který pořídil jednu z nejslavnějších fotografií ve vesmíru, zemřel při letecké havárii ve věku 90 let.

Podle úřadů se malé letadlo, které pilotoval, zřítilo do moře u státu Washington.

Andersův syn Greg potvrdil, že tělo jeho otce bylo nalezeno v pátek odpoledne.

V prohlášení rodiny se uvádí: „Rodina je zdrcená. Byl to skvělý pilot. Bude nám chybět.“

Anders, který byl pilotem lunárního modulu pro misi Apollo 8, pořídil slavný snímek Earthrise, jeden z nejinspirativnějších a nejpamátnějších snímků Země z vesmíru.

Fotografie byla pořízena na Štědrý den během mise v roce 1968, prvního kosmického letu s lidskou posádkou, který opustil Zemi a dosáhl Měsíce, a ukazuje planetu vystupující nad obzor z neúrodného povrchu Měsíce.

Anders to později popsal jako svůj nejdůležitější příspěvek k vesmírnému programu.

Tento obraz je široce připisován jako katalyzátor globálního ekologického hnutí a vedl k vytvoření Dne Země, každoroční události na podporu aktivismu a povědomí o péči o planetu.

Když o tom okamžiku mluvil, Anders řekl: „Přišli jsme celou tu cestu, abychom prozkoumali Měsíc, a to nejdůležitější, co jsme objevili, je Země.“

Úředníci uvedli, že Andersovo letadlo se zřítilo kolem 11:40 PT (1940 GMT).

Americký Národní úřad pro bezpečnost dopravy (NTSB) uvedl, že devadesátiletý pilot létal na Beechcraftu AA 45 – známém také jako T-34. Agentura uvedla, že letadlo se zřítilo asi 80 stop (25 metrů) od pobřeží ostrova Johns.

Řekl svědek Philip Pearson King TV V Seattlu viděl nehodu.

„Nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl před očima,“ řekl Pearson místní zpravodajské stanici. „Vypadalo to jako z filmu nebo speciálních efektů. S velkým třeskem a plameny a tak.“

Zdá se, že záběry zachycující havárii letadla ukazují poslední pokus o vytažení, než vyplave na hladinu a promění se v ohnivé trosky.

BBC News video neověřila.

Anders také sloužil jako záložní pilot pro misi Apollo 11, což je název úsilí, které vedlo k prvnímu přistání na Měsíci 24. července 1969.

Poté, co Anders v roce 1969 odešel z vesmírného programu, bývalý astronaut pracoval několik desetiletí převážně v leteckém průmyslu. V 70. letech také rok sloužil jako americký velvyslanec v Norsku.

Nejlépe si ho ale pamatujeme díky misi Apollo 8 a ikonické fotografii, kterou pořídil z vesmíru.

„V roce 1968, během Apolla 8, dal Bill Anders lidstvu jeden z nejhlubších darů, jaký může astronaut dát,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson „Cestoval na práh Měsíce a pomohl nám všem vidět něco jiného: sebe.“ prohlášení.

V předchozím rozhovoru popsal, že se do toho pustil poté, co dostal „trochu školení ve fotografii“.

„Byli jsme na oběžné dráze Měsíce, vzhůru nohama a letěli jsme pozpátku, takže prvních několik obletů jsme neviděli Zemi, a pak jsme zkroutili vesmírnou loď, takže se pohybovala dopředu, a najednou jsem to koutkem oka viděl.“ “ řekl. Barva – to bylo šokující.

„Tak jsem vyfotil, pak jsem to animoval a pak jsem to animoval.“

Anders „inspiroval mě a celé generace astronautů a průzkumníků. Mé myšlenky jsou s jeho rodinou a přáteli,“ uvedl Mark Kelly, bývalý astronaut, který je nyní americkým senátorem z Arizony, v příspěvku na X, dříve Twitteru. .

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *