Bidenův plán na palestinský konzulát v Jeruzalémě čelí odporu

Prezident Biden čelí rostoucímu odporu obou stran vůči jeho plánu znovuotevření amerického konzulátu pro Palestince v Jeruzalémě.

Konzulát byl uzavřen v roce 2019 bývalým prezidentem Trumpem poté, co byla americká ambasáda v Izraeli přesunuta z Tel Avivu do Jeruzaléma. Biden slíbil znovu otevřít konzulát, aby uklidnil progresivisty.

Stará budova konzulátu se nachází na ulici Gerson Agron, pár mil od přesídlené americké ambasády.

Proizraelskí zákonodárci na obou stranách uličky to ale odmítají.

Izrael musí schválit jakékoli nové diplomatické zařízení. Spojené státy nikdy neotevřely diplomatickou kancelář bez souhlasu hostitelské vlády a v Izraeli by to vytvořilo dvojí metr,“ varoval poslanec Josh Gottheimer (D-NJ) Vyjádření tohoto týdne.

Připojil se k němu zástupce Juan Vargas (D-CA), který k tomu také vyzval Bidena brzdové čerpadlo Pokud Izrael nedá zelenou americkému konzulátu pro Palestinu na jeho území.

Zástupce Josh Gotheimer se domnívá, že otevření palestinského konzulátu v Jeruzalémě bez svolení Izraele by vytvořilo dvojí metr.
Graeme Sloan / CIPA USA

Pro Izrael je tato otázka zcela nevyjednávatelná a jakákoliv dohoda o konzulátu pravděpodobně rozloží křehkou vládnoucí koalici země, říkají zasvěcení.

Osobně jsem proti znovuotevření amerického konzulátu v Jeruzalémě, protože to přemění to v diskuse o suverenitě. Izraelský ministr zahraničí Yair Lapid řekl novinám… Jeruzalém je pod izraelskou suverenitou.

Lapid a další uvedli, že by bylo vhodnější, aby Spojené státy otevřely svůj palestinský konzulát na Západním břehu Jordánu, a jako jednu z možných možností navrhli Ramalláh.

Budova amerického konzulátu v Jeruzalémě.
Izrael se staví proti zřízení konzulátu v Jeruzalémě a věří, že to vyvolává otázky o suverenitě.
AP

Palestinci ze své strany odmítli cokoliv menšího než americký konzulát v Jeruzalémě.

Palestinské ministerstvo zahraničních věcí „Východní Jeruzalém je nedílnou součástí okupovaných palestinských území a je hlavním městem státu Palestina.“ Řekl.

Izrael posunul svou opozici daleko za schůzky za zavřenými dveřmi s Bidenem a ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem, protože nejvyšší představitelé země naléhali na americké Židy, aby se v této otázce oživili.

READ  Itálie je domovem 11 z více než 100 neoficiálních čínských „policejních stanic“. Itálie

Začátkem tohoto měsíce během setkání Konference předsedů hlavních amerických židovských organizací řekla izraelská ministryně vnitra Ayelet Shaked účastníkům, že „by jistě bylo velmi užitečné a důležité, aby americké židovské organizace učinily veřejná prohlášení proti konzulátu,“ uvedl. shrnutí jejích prohlášení od šéfa organizace.Americký sionismus Mort Klein.

Biden také čelí rozsáhlému odporu republikánů, kteří se shromáždili za Izrael a tvrdí, že americký konzulát pro Palestince v izraelském hlavním městě by také porušil jeruzalémský zákon o velvyslanectví z roku 1995 – pro který Biden hlasoval, když byl americkým senátorem.

„Prezident Biden se musí okamžitě vzdát všech plánů na otevření tohoto konzulátu a znovu potvrdit jasnou podporu Ameriky nerozdělenému izraelskému hlavnímu městu v Jeruzalémě,“ řekla listu The Post zástupkyně Elise Štefániková (R-Schuellerville), předsedkyně sněmu GOP.

Ve středu Štefánik, ke kterému se připojilo více než 100 kolegů ve Sněmovně reprezentantů, předložil spis Dodržování zákona o Jeruzalémském velvyslanectví z roku 1995 z roku 2021 Což by „zakázalo použití finančních prostředků pro jakékoli diplomatické zařízení v Jeruzalémě kromě velvyslanectví Spojených států v Izraeli“.

Zástupci ministerstva zahraničí na žádost o komentář nereagovali.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.