Bidenova vláda ukládá sankce vyšším ruským úředníkům za otravu a uvěznění Navalného

To bylo součástí řady kroků oznámených novou administrativou v úterý při jejím prvním významném postupu proti Moskvě od doby, kdy se prezidentem stal Joe Biden. Vysokí představitelé správy zdůraznili, že opatření bylo přijímáno v koordinaci se spojenci, jako je Evropská unie, která v úterý rovněž odhalila sankce.

Vysoký úředník správy označil otravu Navalného v srpnu 2020 za pokus o atentát. Další odhalila, že zpravodajská komunita tak sebevědomě vyhodnotila, že ruská bezpečnostní služba FSB otrávila vůdce opozice nervovým plynem Novichok.

V reakci na tato opatření vyšší úředníci správy v úterý telefonovali novinářům, že ministerstvo financí ukládá sankce sedmi vyšším členům ruské vlády. Ministerstvo zahraničí „zruší“ minulé sankce EU a Velké Británie a rozšíří sankce podle zákona o kontrole chemických a biologických zbraní a eliminaci války (zákon o CBW), který byl poprvé uvalen kvůli ruské otravě bývalého špióna Sergeje Skripala ve Velké Británii, úředníka řekl.

Další úředník uvedl, že ministerstvo obchodu přidá na seznam subjektů 14 stran pro jejich „účast na činnostech, které jsou v rozporu se zájmy národní bezpečnosti a zahraniční politikou Spojených států“. „Konkrétně jsou všechny tyto strany zapojeny do různých aspektů výroby biologických látek a chemické výroby.“

„Je zřejmé … že ruští úředníci se zaměřili na pana Navalného kvůli jeho aktivitám a snahám odhalit nepříjemná fakta o korupci ruských úředníků a dát hlas legitimním stížnostem ruských občanů z jejich vlády a jejích politik,“ uvedl jeden z řekli úředníci. Ona řekla. „Využíváme své síly, abychom vyslali jasný signál, že používání chemických zbraní Ruskem a porušování jeho mezinárodních závazků v oblasti lidských práv má vážné důsledky.“

Další úředník řekl: „Vyhrazujeme si možnost jít kupředu a jak víte, v závislosti na našem hodnocení ruského chování v budoucnu využijeme více možností, jak budeme muset.“

READ  Putin slibuje rozšířit ruskou námořní moc a jako největší hrozbu uvádí Spojené státy

Úředníci správy ve výzvě nepojmenovali své trestné cíle, ale jeden úředník uvedl, že seznam „bude zahrnovat některé z těch, které zmínili příznivci Navalného“. Protikorupční nadace Navalnyj (FBK) koncem ledna uvedla, že v dopise adresovaném Bidenu předložila seznam 35 osob, přičemž osm osob bylo označeno za priority sankcí. Mezi nimi je ruský miliardář Roman Abramovič a ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško.

A Vyšetřování CNN a Bellinkate Zjistěte více o odbornících FSB, kteří následovali Navalného dříve, než byl otráven.

Úředníci zdůraznili, že sankce USA za otravu Navalného jsou pouze první v řadě reakcí na ruské akce, přičemž „další přijdou“ na několika frontách, včetně kybernetického útoku SolarWind.

Vysokí představitelé administrativy ve výzvě novinářům jasně uvedli, že jejich přístup k Rusku by byl rozchodem s přístupem bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který byl kritizován za příliš shovívavost vůči Moskvě a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Tón a obsah našich rozhovorů s Ruskem a našich rozhovorů o Rusku bude zcela odlišný od toho, co jsem viděl v předchozí administrativě,“ řekl jeden z úředníků.

Tento vysoký úředník správy uvedl, že Spojené státy se nesnaží „resetovat“ nebo eskalovat své vztahy s Ruskem. Místo toho je cílem Bidenovy administrativy navázat „předvídatelný a stabilní“ vztah.

Kromě otravy Navalného je Bidenova administrativa zapojena do rozsáhlého přezkumu ruských zločinů, od masivního porušování SolarWinds přes údajné odměny americkým vojákům v Afghánistánu až po zasahování do amerických voleb.

„Na to vše se díváme a s jistotou vám mohu říci, že přijmeme vhodná opatření, která považujeme za vhodná, abychom objasnili, že tento druh chování je pro nás nepřijatelný, a budeme tak činit prostřednictvím spojenců a partnerů,“ „Ministr zahraničí Tony Blinken řekl v rozhovoru s bývalou ministryní zahraničí Hillary. Clintonová byla vysílána v úterý.“

READ  Írán tvrdí, že mezi několika zatčenými cizinci je i bývalý britský diplomat

Úředníci ve výzvě také opakovaně potvrdili, že jejich námořní reakce byla koordinována se spojenci – detail, který podle nich představoval další změnu oproti jednostranným krokům Trumpovy administrativy.

V úterý Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské občany v souvislosti s otravou Navalného.

K této zprávě přispěly Nicole Gawitt, Jeremy Diamond, Zahra God, Matthew Chance, Anna Chernova a James Frater z CNN.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *