Biden vyřadí Trussův ekonomický plán, říká, že se nebojí o sílu dolaru

PORTLAND, Oregon, 15. října (Reuters) – Americký prezident Joe Biden v sobotu kritizoval původní ekonomický plán britské premiérky Liz Trussové jako chybu a řekl, že ho neznepokojuje síla rostoucího amerického dolaru.

Truss v pátek odvolal svého ministra financí Kwasi Koartinga a zrušil části ekonomického balíčku poté, co vyvolal turbulence na finančních trzích, včetně prudkého poklesu hodnoty libry.

Biden, demokrat, často kritizuje „nestálou“ konzervativní hospodářskou politiku spojenou ve Spojených státech s bývalým prezidentem Ronaldem Reaganem a republikány.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Bílý dům však dříve odmítl komentovat Trussův plán, který původně předpokládal odstranění nejvyšší britské sazby daně z příjmu ve výši 45 %.

„Nebyl jsem jediný, kdo si myslel, že to byla chyba,“ řekl Biden novinářům během zastávky v obchodě se zmrzlinou v Oregonu s odkazem na Trussův návrh.

„Myslím, že s myšlenkou snížení daní superbohatým najednou – každopádně si jen myslím – jsem s touto politikou nesouhlasil, ale je na Velké Británii, aby učinila tento úsudek, ne na mně.“

Dříve v sobotu nový britský ministr financí Jeremy Hunt řekl, že některé daně v zemi porostou a že jsou zapotřebí přísná rozhodnutí o výdajích, a prohlásil, že Trussová udělala chyby, když se po více než měsíci ve funkci snažila udržet si práci.

Vysoká inflace sužuje Spojené státy a země po celém světě a způsobuje Bidenovi politické bolesti hlavy před listopadovými volbami v polovině období, ve kterých je v sázce kontrola nad Sněmovnou a Senátem USA.

Dolar vůči ostatním měnám rostl.

„Nebojím se o sílu dolaru. Bojím se o zbytek světa,“ řekl Biden.

READ  Japonec Kishida slibuje bezpečnost setkání G7 po útoku „kouřovou bombou“.

Prezident řekl, že americká ekonomika je silná.

„Naše ekonomika je silná jako čert – je vnitřní. Inflace je po celém světě. Jinde je to horší než ve Spojených státech,“ řekl.

„Problémem je tedy nedostatek ekonomického růstu a zdravých politik v jiných zemích, ne tak v naší.“

Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo práce, ukázala, že americké spotřebitelské ceny v září vzrostly více, než se očekávalo, protože rostly nájmy a ceny potravin.

Prezident to řekl na konci vícedenního západního turné, které skončilo v Oregonu, kde se snažil dát politickou podporu demokratce Tině Kotikové, která kandiduje na guvernérku.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Jeff Mason hlásí v Portlandu, Oregon); Další zprávy Mike Stone ve Washingtonu. Střih Sandra Mahler a Tom Hogg

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *