Biden hledá jednotu, nachází neshody na vrcholu Ameriky

Biden hledá jednotu, nachází neshody na vrcholu Ameriky

LOS ANGELES (AFP) – Prezident Joe Biden se ve čtvrtek pokusil prezentovat jednotnou vizi západní polokoule, ale summit Ameriky se rychle změnil v otevřený nesouhlas v jasném znázornění obtíží sbližování Severní a Jižní Ameriky kolem společných cílů. imigraci, ekonomiku a klima.

„Není důvod, proč by západní polokoule nemohla být nejperspektivnějším, demokratickým, prosperujícím, mírovým a nejbezpečnějším regionem na světě,“ řekl Biden na začátku summitu. „Máme neomezený potenciál.“

Po Bidenových poznámkách se premiér Blaise John Briceno veřejně ohradil proti vyloučení zemí ze summitu Spojenými státy a proti pokračujícímu americkému embargu na Kubu.

„Tento summit patří celé Americe – takže je neomluvitelné, že v Americe jsou země, které zde nejsou, a síla summitu je jeho nepřítomností snížena,“ řekl Briceno. „V tomto nejkritičtějším okamžiku, kdy je v sázce budoucnost polokoule, jsme rozděleni. Proto měl být Summit Ameriky inkluzivní. Ameriku definuje geografie, ne politika.“

Biden čelil další kritice od argentinského prezidenta Alberta Fernandeze.

„Určitě bychom si přáli jiný summit pro Ameriku,“ řekl Fernandez španělsky. „Volá nás ticho nepřítomných. Aby se to už neopakovalo, řekl bych, že do budoucna fakt, že země je hostitelskou zemí summitu, nemá pravomoc uvalit právo na přijetí. členské státy kontinentu.“

Rozdíly v bohatství, správě věcí veřejných a národních zájmech ztěžují Bidenovi replikovat partnerství, která vytvořil v Asii a Evropě. To již vyvolalo nízká očekávání na summitu, který poprvé od roku 1994 pořádaly Spojené státy.

S diplomatickým úsilím napjatým bojkoty summitů a legislativními návrhy uvízlými v polarizovaném Kongresu se Biden zaměřil na pokusy přesvědčit podniky a soukromý sektor, aby jeho úsilí podpořily. Summit však nesplnil slib, který dal prezident Spojených států, zejména kvůli pozoruhodnému bojkotu summitu ze strany prezidenta Mexika a nejistotě ohledně toho, zda existují správné pobídky pro Latinskou Ameriku, aby se přiblížila Spojeným státům. států.

miniatura videa na youtube

„V Latinské Americe bylo vždy obtížné najít konsensus,“ řekl Ryan Berg, vedoucí pracovník Centra pro strategická a mezinárodní studia, washingtonského think-tanku. „Je to velmi různorodá oblast a je pro ně zjevně obtížné mluvit jedním hlasem.“

READ  Americký představitel: Šéf CIA podnikl tajnou cestu do Číny uprostřed napětí | Politické zprávy

V den plný diplomacie se Biden setkal s kanadským premiérem Justinem Trudeauem Dohodli se na návštěvě Kanady v nadcházejících měsících, řekli agentuře AP dva vládní úředníci obeznámení s plány. Nesměli o věci veřejně diskutovat a vystoupili pod podmínkou anonymity.

Biden bude také jednat s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem A oslovit širší skupinu účastníků. Viceprezidentka Kamala Harris se setkala s karibskými vůdci, aby promluvila o čisté energii, a první dáma Jill Biden pořádala brunch, aby navázala vztahy se svými manžely. Den byl naplánován na konec večeří v Getty Villa, muzeu umění s výhledem na Tichý oceán.

K většímu napětí může dojít, když se Biden poprvé setká s Bolsonarem, spojencem bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Bolsonaro se uchází o druhé funkční období a zpochybňuje důvěryhodnost voleb ve své zemi, což znepokojilo představitele Washingtonu.

Když Bolsonaro přijal pozvání na summit, požádal Bidena, aby s ním nekonfrontoval Kvůli jeho volebním útokům, podle tří ministrů brazilské vlády, kteří požádali o anonymitu, aby mohli o problému diskutovat.

Jake Sullivan, Bidenův poradce pro národní bezpečnost, odmítl myšlenku, že Biden souhlasil s jakýmikoli podmínkami setkání s Bolsonarem.

„V žádném duu, které prezident dělá, nejsou žádná zakázaná témata, včetně prezidenta Bolsonara,“ řekl Sullivan novinářům. „Očekávám, že prezident bude diskutovat o demokratických, otevřených, svobodných, spravedlivých a transparentních volbách,“ dodal.

Povaha demokracie sama o sobě se stala problémem při plánování seznamu hostů akce. Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador chtěl pozvat vůdce Venezuely, Kuby a Nikaraguy, ale Spojené státy se postavily na odpor, protože je považovaly za autoritářské.

K dohodě nakonec nedošlo a Lopez Obrador se rozhodl nezúčastnit. Neudělali to ani prezidenti Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru.

Honduraský ministr zahraničních vztahů Eduardo Enrique Reyna hovořil o rozhodnutí prezidenta Xiomary Castra odejít.

READ  Nárůst britských sil je vnímán jako varování od Omicronu, ale reakce jsou smíšené

„Prezident byl zcela jasný, že tento summit by měl být summitem bez výjimek,“ řekl Rina. Řekl však, že honduraská vláda je připravena pracovat na společných problémech a řekl: „Politická vůle spolupracovat se všemi zeměmi v Americe existuje.“

Je to připomínka, že vztahy s Latinskou Amerikou se pro administrativu ukázaly jako obtížné, i když upevňují vazby v Evropě, kde ruská invaze na Ukrajinu vedla k užší spolupráci, a v Asii, kde rostoucí čínský vliv ovlivnil některé země v regionu.

Jedním z problémů je zjevná nerovnováha sil v hemisféře.

Údaje Světové banky ukazují, že americká ekonomika je 14krát větší než Brazílie, druhá největší ekonomika na vrcholu. Sankce, které Spojené státy a jejich spojenci uvalili na Rusko, jsou mnohem obtížnější v Brazílii, která dováží hnojiva z Ruska. Údaje o obchodu naznačují, že region má hluboké vazby na Čínu, která také investovala.

To ponechává Spojené státy v pozici ukázat Latinské Americe, proč je úzký vztah s Washingtonem výhodnější v době, kdy se ekonomiky stále snaží dostat z pandemie a inflace zhoršila podmínky.

Sullivan slíbil, že Spojené státy „přidělí určité dolary k dosažení hmatatelných výsledků“ v regionu, mimo jiné prostřednictvím školení pracovníků a peněz na zajištění potravin. Řekl, že americké úsilí bude mít „výrazně větší dopad“ na životy lidí než „druhy těžebních projektů, do kterých Čína investovala“.

___

Buck hlásil z Washingtonu. K této zprávě přispěli autoři agentury Associated Press Deborah Alvares v Brazílii v Brazílii, Rob Gillies v kanadském Torontu a Elliot Spagat v Los Angeles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *