Biden a Snack se zavazují podpořit Ukrajinu a postavit se Číně v první výzvě | Rishi Sunak

Americký prezident Joe Biden a nový britský premiér, Rishi SunakBěhem úterních jednání se dohodl, že budou spolupracovat na podpoře Ukrajiny a postavit se Číně, uvedl Bílý dům.

Poprvé promluvili jen několik hodin poté, co se Sunak stal letos třetím britským premiérem, který zdědil ekonomickou krizi po 49denní rezignaci Liz Trussové.

Až v posledních dnech se zdálo, že Biden otevřeně kritizoval Trussovu ekonomickou strategii odsouzenou k zániku, a to ve vzácném zásahu amerického prezidenta. Vztahy mezi oběma zeměmi byly v posledních letech také poněkud napjaté kvůli přetrvávajícímu napětí kolem ujednání po brexitu v Severním Irsku. Bílý dům má obavy z dopadu na mír v regionu.

Ve shrnutí rozhovoru Bílý dům potvrdil, že Biden a Sonek znovu potvrdili „zvláštní vztah“ mezi Spojenými státy a Británií a řekli, že budou spolupracovat na prosazování globální bezpečnosti a prosperity.

Lídři se shodli na důležitosti spolupráce při poskytování podpory Ukrajina Prohlášení hovořilo o válce vyvolané ruskou invazí.

Mluvčí Downing Street řekl, že Sunak slíbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že britská podpora Ukrajině bude konzistentní a „stejně silná jako kdykoli předtím za jeho premiéra“. „Premiér řekl… prezident Zelenskij se může spolehnout na to, že jeho vláda bude trvale solidární. Oba vůdci se shodli na nutnosti udržovat tlak na Putinův barbarský režim prostřednictvím pokračujících ekonomických sankcí.“

Zelenskyj řekl, že věří, že „britské vedení na obranu demokracie a svobody“ posílí. „Ukrajina a Británie nedávno dosáhly nové úrovně ve vztazích, ale přesto máme stále možnost naši spolupráci zlepšit,“ řekl ve večerním video projevu a dodal, že Sunaka pozval na návštěvu Ukrajiny.

Bílý dům uvedl, že Biden a Sunak se také dohodli, že budou „řešit výzvy, které představuje Čína“, kterou Washington označil za svého největšího geopolitického a ekonomického soupeře na světové scéně.

Downing Street dříve zveřejnila své vlastní shrnutí advokacie, ve kterém zaznamenala snahy „čelit zhoubnému vlivu Číny“.

Prohlášení znělo: „Prezident Biden blahopřál premiérovi k jeho jmenování a vůdci se těší na úzkou spolupráci. Prezident Biden řekl, že Spojené království zůstává nejbližším spojencem Ameriky a premiér souhlasil s ohromnou silou tohoto vztahu.“

Lídři diskutovali o rozsahu spolupráce mezi Spojeným královstvím a USA, a to jak bilaterálně, tak v regionech, jako je Indo-Pacifik Charta Okos Tvoří součást našeho úsilí podporovat stabilitu a čelit zhoubnému vlivu Číny.

Odrážely vůdčí roli, kterou naše země hrají při podpoře lidu Ukrajiny a zajištění Putinova selhání v této válce.

„Premiér a prezident Biden se také shodli na tom, že je třeba zajistit lidem Severního Irska bezpečnost a prosperitu tím, že dodrží Belfastskou dohodu (Velký pátek).

Očekává se, že se oba lídři osobně setkají na summitu G20 v Indonésii příští měsíc.

Británie byla klíčovým evropským spojencem Spojených států ve vyzbrojování a podpoře ukrajinské armády, která se pokoušela odrazit ruskou invazi, která začala v únoru.

Dříve v úterý Biden blahopřál Sunakovi v tweetu na Twitteru.

V pondělí Biden nazval jmenování prvního britského premiéra jiného než bílého původu „velmi úžasným milníkem“.

S Agence France Presse, tiskovou agenturou a agenturou Reuters

READ  Japonští lovci smrtelně zastřelili medvědy po hodinách řádění, které zasáhlo 4

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.