Betelgeuse měla bezprecedentní masivní erupci

Betelgeuse měla bezprecedentní masivní erupci

Betelgeuse poprvé upoutala pozornost koncem roku 2019, kdy hvězda, která září jako červený drahokam v horní části pravého ramene Orionu, zažila nečekané ztmavení. Obr v roce 2020 nadále pochmurněl.

Někteří vědci spekulovali, že hvězda exploduje jako supernova, a od té doby se pokoušeli zjistit, co se s ní stalo.

Nyní astronomové analyzovali data z Hubbleova vesmírného dalekohledu a dalších observatoří a domnívají se, že hvězda byla vyvržena obří povrchovou hmotou a ztratila tak velkou část svého viditelného povrchu.

„Nikdy předtím jsme neviděli tak masivní výron hmoty z povrchu hvězdy,“ řekla Andrea Dupreeová, astrofyzička z Centra pro astrofyziku. „Nechali jsme, aby se stalo něco, čemu jsme plně nerozuměli.“ Harvard a Smithsonian v Cambridge, Massachusetts, v prohlášení.

„Je to zcela nový fenomén, který můžeme pozorovat přímo a řešit povrchové detaily pomocí HST. Sledujeme vývoj hvězd v reálném čase.“

Naše Slunce je pravidelně vystaveno výronům koronální hmoty, když hvězda uvolňuje části své vnější atmosféry, známé jako koróna. Pokud toto vesmírné počasí zasáhne Zemi, mohlo by to mít dopad na satelitní komunikaci a elektrické sítě.

Ale povrchové hromadné vypouštění Betelgeuse bylo spuštěno Hmotnost více než 400 miliardkrát větší než hmotnost typického koronálního výronu ze Slunce.

hvězdný věk

Pozorování Betelgeuse a jejího neobvyklého chování umožnilo astronomům vidět, co se děje na konci života hvězdy.

Když Betelgeuse spálí palivo ve svém srdci, nafoukne se do gigantických rozměrů a stane se červeným obrem. Hmotná hvězda má průměr 1 miliardu mil (1,6 miliardy km).

Nakonec hvězda exploduje v supernově, což je událost, kterou lze na Zemi pozorovat krátkou dobu během dne. Mezitím má hvězda nějaké ohnivé záchvaty vzteku.

Množství hmoty, kterou hvězdy ztratí pozdě v životě, když shoří jadernou fúzí, může ovlivnit jejich přežití. Ale ani ztráta významné části své povrchové hmoty není podle astronomů známkou toho, že Betelgeuse je připravena explodovat.

READ  Jeden z největších evropských dravých dinosaurů byl objeven ve Spojeném království

Astronomové jako Dupree studovali, jak se hvězda chová před, během a po erupci Snažím se pochopit, co se stalo.

Vědci se domnívají, že konvektivní oblak, který se táhne více než milion mil (1,6 milionu kilometrů), pochází z nitra hvězdy. Oblak způsobil otřesy a pulsace, které vedly k vulkanické erupci, odlupující část vnějšího pláště hvězdy nazývanou fotosféra.

Fotosféra Betelgeuse, která váží několikrát více než Měsíc, byla vypuštěna do vesmíru. Jak se hmota ochlazovala, vytvořila velký prachový oblak, který zastínil světlo hvězdy při pohledu dalekohledy na Zemi.

Betelgeuse je jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze Země, takže její stmívání – které trvalo několik měsíců – bylo patrné během Observatoře i dvorní dalekohledy.

Vzpamatování z výbuchu

Astronomové měřili rytmus Betelgeuze 200 let. Puls této hvězdy je v podstatě slabý, jasný cyklus, který se restartuje každých 400 dní. Toto pulsování se prozatím zastavilo – svědectví o tom, jak důležitá je sopečná erupce.

Dupree si myslí, že vnitřní konvektivní buňky hvězdy pohánějící puls stále rezonují z exploze a přirovnal je k nevyváženému výbuchu ostřikovače.

data dalekohledu Ukázal, že vnější vrstva hvězdy se vrátila do normálu, jak se Betelgeuse pomalu zotavuje, ale její povrch zůstává pulzující, zatímco je fotosféra přestavěna.

Průvodce pro začátečníky ke hvězdám (s laskavým svolením CNN Underscored)

„Betelgeuse právě teď pokračuje v některých velmi neobvyklých věcech,“ řekl Dupree. „Uvnitř je to jakýsi zpětný ráz.“

Astronomové ještě nikdy neviděli, že by hvězda ztratila tolik ze svého viditelného povrchu, což naznačuje, že výrony povrchové hmoty a výrony koronální hmoty mohou být dvě velmi odlišné věci.

Výzkumníci budou mít více příležitostí k pozorování hmoty vyvržené z hvězdy pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který může odhalit další důkazy prostřednictvím neviditelného infračerveného světla.

READ  Jak žít déle: Pravidelná chůze může prodloužit životnost

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *