Benigno Aquino III, bývalý filipínský prezident, který vzdoroval Číně, zemřel ve věku 61 let

Benigno Aquino III, bývalý filipínský prezident, který vzdoroval Číně, zemřel ve věku 61 let

Bývalý filipínský prezident Benigno Aquino III., Který během svého působení patřil k jedné z nejvýznamnějších politických rodin v zemi Zvrátit čínské expanzivní nároky v Jihočínském moři, zemřel ve čtvrtek v Manile. Bylo mu 61 let.

Rodina pana Aquina uvedla, že zemřel klidně ve spánku na „onemocnění ledvin způsobené cukrovkou“. Velebení pro bývalého vůdce, známého jako „Nenoy“, se ve čtvrtek vrhlo na sociální média a mluvčí úřadujícího prezidenta Rodrigo Duterte vyjádřil soustrast jménem vlády.

Jsme vděční bývalému prezidentovi za jeho příspěvky a služby pro zemi. Odpočívejte v pokoji, pane prezidente.

Pan Aquino působil jako prezident Filipín v letech 2010 až 2016. Jeho vedení Přineslo to bezprecedentní rozhodčí případ Napadnout nárok Pekingu na historická a ekonomická práva v Jihočínském moři. Arbitrážní tribunál Stálého rozhodčího soudu v Haagu rozhodl v zásadním rozhodnutí z roku 2016, že čínská žaloba nemá žádný právní základ.

Ačkoli Čína výsledek odmítla, rozhodnutí představuje zásadní dokument mezinárodního práva o strategicky důležité vodní cestě. To je často citováno jinými vládami, včetně Spojených států, v opozici vůči čínským akcím v Jihočínském moři, kde Peking vybudoval a militarizoval umělé ostrovy. Vláda pana Aquina se k věci postavila po patové situaci mezi filipínským námořnictvem a čínskými rybářskými plavidly v roce 2012, kdy Manila skutečně ztratila kontrolu nad výchozem zvaným Scarborough Shoal.

Pan Aquino také posílil vztahy s USA, dlouholetým spojencem. V roce 2014 podepsali dohodu o obraně, která umožňuje americké armádě přístup k řadě filipínských základen.

Poté, co pan Aquino odešel z funkce, prošla zahraniční politika Filipín prudkou transformací. Jeho nástupce, pan Duterte, přivedl zemi blíže k Pekingu a napjatým vztahům s Washingtonem. Pakt obrany z roku 2014 je skutečně pozastaven a starší vojenský pakt s názvem Dohoda o hostujících silách je v zapomnění.

Rodiče pana Aquina byli symboly demokracie a odpůrci zesnulého diktátora Ferdinanda Marcose. Otec pana Aquina byl zavražděn po návratu do země z exilu v roce 1983. To znamenalo zlom v politických dějinách národa a dalo podnět k prodemokratickému hnutí za moc lidí, které nakonec ukončilo 20letou vládu pana Marcose. Nabídka pana Aquina na volby v roce 2010 byla podpořena populární podporou jeho matky, bývalé prezidentky Corazon Aquino, po její smrti o rok dříve.

READ  Létání do Pekingu je obtížnější než kdy jindy, protože Čína urychluje opatření proti Covidu

Šestileté funkční období pana Aquina bylo definováno přísnou protikorupční agendou a zahájilo období rychlého ekonomického růstu. Po odchodu z funkce zůstal mimo politickou pozornost.

napsat Feliz Solomon na adrese [email protected]

Copyright © 2020 Dow Jones & Company, Inc. všechna práva jsou uložena. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *