Běloruský vůdce zabil německé trestní oznámení

Kyjev, Ukrajina (AFP) – Běloruský autoritářský vůdce v pátek vyjádřil pobouření nad trestním oznámením, které proti němu bylo v Německu podáno kvůli jeho násilným zásahům proti protestům, které vypukly po jeho sporném znovuzvolení v srpnu.

Prezident Alexander Lukašenko obvinil, že „dědici fašismu“ nemohou soudit. Jeho komentáře zazněly dva dny před tím, než Bělorusko a další bývalé sovětské země oslavily Den vítězství, což znamenalo porážku nacistického Německa v roce 1945 ve druhé světové válce.

„Kdo jsi, abys mě soudil?“ Řekl Lukašenko. „Jsou dědici generace, která tuto válku rozpoutala.“


Čtyři němečtí právníci tento týden sdělovali médiím, že podali stížnost na Lukašenka a státní bezpečnostní složky u německé spolkové prokuratury v Karlsruhe jménem 10 Bělorusů, kteří uvedli, že byli oběťmi mučení. Odvolali se na zákony o univerzální jurisdikci, které Německu umožňují stíhat zločiny proti lidskosti spáchané kdekoli na světě.

Lukašenko vyhrál v srpnu své šesté volební období, které podle opozičních osob a některých pracovníků průzkumu veřejného mínění bylo zmanipulováno, a poté zahájil brutální zákrok proti následným masovým protestům vyzývajícím k jeho odstoupení. V Bělorusku bylo zatčeno více než 34 000 lidí a mnoho z nich bylo surově zbito. Uvolnění z vězení vykazovali obrovské modřiny a líčili případy mučení.

Násilný zásah proti protivládním shromážděním vyvolal mezinárodní pobouření, protože USA a Evropská unie uvalily na Bělorusko sankce.

Svyatlana Tsikhanoskaya, Lukašenkova hlavní rivalka v srpnových volbách, která byla nucena opustit Bělorusko pod tlakem úřadů, když vypukly protesty, ve středu uvítala stížnost.

READ  Nejnovější: WHO podporuje používání vakcíny AstraZeneca Obchodní

„Jeden nebude schopen skrýt zločiny režimu v minulosti – budou čelit spravedlnosti v současnosti i v budoucnosti,“ uvedl Tsikhanoskaya, který v současné době žije v exilu v Litvě.

Dodala, že podobné stížnosti budou podány proti běloruským orgánům v Polsku, Litvě a České republice.

___

Sledujte veškerý vývoj AP v Bělorusku na adrese https://apnews.com/hub/Bělorusko.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *