Australský zemědělec vypočítá náklady na mor krys po suchu

Australský farmář Norman Morris během chladného večera zvedne ochrannou plachtu zakrývající jeho cennou úrodu zrna – jen aby odhalil zuřící masu hlodavců.

Moeris patří mezi tisíce farmářů v částech Nového Jižního Walesu, Queenslandu a Victoria, kteří se potýkají s napadením krysami, které zničilo úrodu, ohlodalo zemědělské vybavení a zařízení, způsobilo výpadky proudu a napadlo supermarkety.

„Ty pilulky tady, myši je úplně pokazily. (Chystáme se) pravděpodobně vykopat díru a hodně ji zakopat,“ řekl Morris. „Nestojí za to krmit dobytek, pokud je zabije.“

Pro Moerise a další zemědělce je načasování moru srdcervoucí, když v posledních měsících došlo k přívalovým dešťům, které zmírnily nejhorší sucho v zemi za poslední roky.

Mokré počasí nejen pomohlo vyprodukovat největší australskou obilninu, ale také poskytlo dostatek potravy pro krysy, což vedlo k jejich rychlému šlechtitelskému cyklu.

Moeris pěstuje pšenici, ječmen, oves, cizrnu a fazole a na své farmě poblíž Gilgandry, 430 kilometrů severozápadně od Sydney, chová 900 merino ovcí na 2800 akrech.

Myš byla chycena v pasti na majetku farmáře obilí Norman Morris, zatímco části Nového Jižního Walesu trpěly „krysí mor“ v australské Gilgandře 30. května 2021. Fotografie pořízená 30. května 2021. Reuters / Gilles Gralou

Šestapadesátiletý mladík řekl, že krysímu moru přišel o zrno v hodnotě 130 000 dolarů poté, co během tříletého sucha ztratil asi 2100 ovcí, a je toho málo, co může udělat.

Navzdory smetí kolem pastvin a usazování pastí a kbelíků na vodu kolem domu stále přicházejí myši.

„Je to těžké, po suchu je to největší problém,“ řekl Moeris. „Klekli jsme si na kolena, trochu jsme vstali a teď jsme s myší zpátky na kolena.“

Vláda státu Nový Jižní Wales na začátku tohoto měsíce nabídla farmářům návnady zdarma k zabíjení hlodavců, ale zatím se bránila výzvám některých, aby povolili použití bromadiolonu, toxinu, který je v Austrálii v současnosti zakázán. Někteří zemědělci a odborníci na životní prostředí varovali před nezamýšlenými důsledky jejich používání pro místní zvířata.

READ  Pákistánský Taliban oznámil konec příměří

Moerisovi nezbývá než tisknout.

„Co to děláš? Uděláš to znovu na jaře příštího roku a doufám, že všechno přijde,“ řekl. „Uděláme to znovu, myši se vrátí znovu za další dva roky a možná to uděláme znovu. To je australský život.“

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.