Astronomové vyřešili 900 let starou vesmírnou záhadu obklopující čínskou supernovu z roku 1181 n. L

Zápočet: University of Manchester

Mezinárodní tým astronomů odhalil, že 900 let stará kosmická záhada kolem původu slavné supernovy, která byla poprvé spatřena nad Čínou v roce 1181 n. L., Byla konečně vyřešena.


Nový výzkum zveřejněný dnes (15. září 2021) říká, že rychle se rozšiřující slabý mrak (nebo mlhovina), zvaná Pa30, obklopuje jednu z nejžhavějších hvězd v Mléčné dráze, známou jako Parkerova hvězda, a odpovídá profilu, poloze a věku historické supernovy.

V minulém tisíciletí (počínaje rokem 1006) bylo v Mléčné dráze pouze pět jasných supernov. Mezi nimi zůstala čínská supernova, známá také jako „čínská hostující hvězda“ z roku 1181 n. L., Záhadou. Původně byl pozorován a zdokumentován čínskými a japonskými astronomy z 12. století, kteří tvrdili, že byl jasný jako Saturn a zůstal viditelný po dobu šesti měsíců. Zaznamenali také přibližnou polohu na pozorovací obloze, ale moderní astronomové nezjistili žádné potvrzené zbytky erupce. Další čtyři supernovy se staly dobře známé moderní vědě a zahrnují slavnou Krabí mlhovinu.

Zdroj tohoto výbuchu ve 12. století zůstal záhadou až do nedávného objevu týmem mezinárodních astronomů z Hongkongu, Velké Británie, Španělska, Maďarska a Francie, včetně profesora Alberta Zigelstra z University of Manchester. V novém článku astronomové zjišťují, že se mlhovina Pa 30 rozpíná maximální rychlostí více než 1 100 kilometrů za sekundu (při této rychlosti by cesta ze Země na Měsíc trvala pouhých pět minut). Tuto rychlost používají k odvození věku asi 1 000 let, který by se shodoval s událostmi roku 1181 n. L.

Profesor Zijlstra (profesor astrofyziky, University of Manchester) vysvětluje: „Historické zprávy umisťují hostující hvězdu mezi dvě čínská souhvězdí, Chuanshe a Huagai. Parkerova hvězda se na místo dobře hodí. To znamená, že věk i poloha odpovídají událostem z roku 1181.“

Pa 30 a Parkerova hvězda byly dříve navrženy v důsledku sloučení dvou bílých trpaslíků. Předpokládá se, že takové události vedou ke vzácnému a relativně slabému typu supernovy, zvané supernova typu Iax.

Profesor Zijlstra dodal: „Pouze asi 10% supernov je tohoto typu a nejsou dobře srozumitelné. Skutečnost, že SN1181 byla slabá, ale velmi pomalu vybledla, odpovídá tomuto typu. Je to jediná událost svého druhu, kde můžeme studovat jak zbývající mlhovina a sloučená hvězda a má také popis samotného výbuchu.

sloučit zbytek hvězdya bílí trpaslíci a neutronové hvězdy, vedou k intenzivním jaderným reakcím a vytvářejí těžké prvky bohaté na neutrony, jako je zlato a platina. Profesor Zijlstra řekl: „Kombinace všech těchto informací, jako je věk, poloha, jas událostí a historicky zaznamenaná doba 185 dní, naznačuje, že Parkerova hvězda a Pa30 jsou izotopy SN 1181. Toto je jediný typ Iax Supernova Kde lze provést podrobné studie hvězdy a zbytkové mlhoviny. Je dobré, když můžeme rozluštit historickou a astronomickou záhadu. “


Proč bylo v minulém tisíciletí v Mléčné dráze pozorováno tak málo supernov?


více informací:
Andreas Ritter et al, Remnants and Origin of the Historical Supernova 1181 AD, Astrofyzikální dopisy (2021). DOI: 10,3847 / 2041-8213 / ac2253

citát: Astronomové řeší 900 let starou kosmickou záhadu obklopující čínskou supernovu z roku 1181 n. L. (2021, 15. září) Získáno 15. září 2021 z https://phys.org/news/2021-09-astronomers-year-old-cosmic -tajemství-čínština.html

Tento dokument podléhá autorským právům. Bez ohledu na jakékoli poctivé jednání za účelem soukromé studie nebo výzkumu nesmí být žádná část reprodukována bez písemného svolení. Obsah je poskytován pouze pro informační účely.

READ  Mohutná vnitřní kometa se na novém snímku jeví jako „krásná malá rozmazaná tečka“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.