Astronomové, včetně výzkumníků z Harvardské univerzity, zachytili první snímek supermasivní černé díry Mléčné dráhy.

Ve čtvrtek se svět podíval na první divoký, ale záhadný snímek supermasivní černé díry ve středu naší Mléčné dráhy. Astronomové věří, že téměř všechny galaxie, včetně té naší, mají tyto obří černé díry ve svém středu, kde světlo existuje a hmota nemůže uniknout, a proto je velmi obtížné získat její snímky. Světlo se chaoticky ohýbá a kroutí vlivem gravitace, když je nasáváno do propasti spolu s chráněným plynem a prachem. Barevný snímek odhalený ve čtvrtek pochází od mezinárodního konsorcia za teleskopem Event Horizon Telescope, skupinou osmi synchronizovaných radioteleskopů po celém světě. Předchozí úsilí zjistilo, že černá díra ve středu naší galaxie je příliš rychlá na to, aby bylo možné získat dobrý obrázek, a Ferial Ozil z University of Arizona popsal černou díru jako „jemného obra ve středu naší galaxie“, když oznámil, že nový vzhled. Metoda černé díry se nazývá Sagittarius A (hvězda), poblíž hranice souhvězdí Střelec a Štír. Je 4 milionykrát větší než naše Slunce a toto není první fotografie černé díry. Stejná skupina vydala první sadu v roce 2019 a byla z galaxie vzdálené 53 milionů světelných let. Černá díra Mléčné dráhy je mnohem blíže, asi 27 000 světelných let daleko. S oblastí světelného roku 5,9 bilionu mil (9,5 bilionu km) stál projekt téměř 60 milionů dolarů s 28 miliony dolarů od americké National Science Foundation.

Ve čtvrtek se světu naskytl pohled na první divoký, ale záhadný snímek supermasivní černé díry v centru naší Mléčné dráhy.

Astronomové se domnívají, že téměř všechny galaxie, včetně naší vlastní, mají tyto obří černé díry ve svém středu, odkud nemůže uniknout žádné světlo ani hmota, takže je extrémně obtížné získat jejich snímky. Světlo se chaoticky ohýbá a kroutí vlivem gravitace, když je nasáváno do propasti spolu s chráněným plynem a prachem.

READ  Nový snímek NASA ukazuje `` násilnou energii`` naší galaxie

Event Horizon Telescope Collaboration přes AP

Tento snímek z Event Horizon Telescope Collaboration, čtvrtek 12. května 2022, ukazuje černou díru ve středu naší Mléčné dráhy. Černá díra Mléčné dráhy se nazývá Sagittarius A*, poblíž hranice souhvězdí Střelce a Štíra. Je 4 milionykrát větší než naše Slunce. Snímek byl pořízen osmi simultánními radioteleskopy po celém světě.

Ve čtvrtek odhalená barevná fotografie pochází od mezinárodního konsorcia dalekohled horizontu událostí, skupina osmi simultánních radioteleskopů po celém světě. Předchozí úsilí zjistilo, že černá díra ve středu naší galaxie je příliš rychlá na to, aby bylo možné získat dobrý obrázek.

Feryal Ozel z University of Arizona nazval černou díru „jemným obrem ve středu naší galaxie“, když oznámil nový snímek.

Černá díra Mléčné dráhy se nazývá Sagittarius A (hvězdička), poblíž hranice souhvězdí Střelce a Štíra. Je 4 milionykrát větší než naše Slunce.

Toto není první snímek černé díry. Stejná skupina vydala první sadu v roce 2019 a byla z galaxie vzdálené 53 milionů světelných let. Černá díra Mléčné dráhy je mnohem blíže, asi 27 000 světelných let daleko. Světelný rok je 5,9 bilionu mil (9,5 bilionu km).

Projekt stál téměř 60 milionů dolarů s 28 miliony dolarů od americké National Science Foundation.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.