Astronauti možná budou muset přehodnotit konzumaci salátů ve vesmíru

Astronauti možná budou muset přehodnotit konzumaci salátů ve vesmíru

Salát vypěstovaný na Mezinárodní vesmírné stanici je mezi astronauty oblíbený, ale vědci se domnívají, že je nezdravý

Astronauti přidávají vodu a živiny rostlinám v rostlinných zařízeních na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. — NASA

Vesmírný salát je velmi populární na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde si astronauti pochutnávají na listové zeleni ve vesmírné zahradě zvané Veggie a dokonce žvýkají kousek červeného listového salátu, který si sami vypěstují.

Vědci však zjistili, že salát pěstovaný v simulovaném prostředí mikrogravitace na Zemi je náchylnější k infekcím, jako je E. coli nebo salmonela, než salát pěstovaný ve vesmíru a nemusí být pro astronauty bezpečný.

Papír nedávno publikovaný v Vědecké zprávy Prozradila, že skupina výzkumníků pěstovala rostliny v zařízení zvaném klinostat, který je otáčel jako pečené kuře tak, že ztratily smysl pro orientaci. Gizmodo zmíněno.

„Ve skutečnosti rostlina nevěděla, kterým směrem je nahoru nebo dolů,“ uvedl v prohlášení Noah Totslein, hlavní autor nového článku. „Trochu jsme zmátli jejich reakci na gravitaci.“

Rostliny mají buňky citlivé na gravitaci, které způsobují, že jejich kořeny rostou dolů, zatímco rostlina roste nahoru. V prostředí s mikrogravitací je však přirozená obrana rostliny proti stresorům méně účinná.

Průduchy, malé póry v listech a stoncích, pomáhají s dýcháním a uzavírají se, když cítí stresory, jako jsou bakterie. Během své karnevalové jízdy na klinostatu se rostliny podle výzkumu dezorientovaly a otevřely své póry v přítomnosti bakterií.

„Skutečnost, že zůstaly otevřené, když jsme je vystavovali tomu, co vypadalo jako stres, byla opravdu neočekávaná,“ ​​řekl Totsline.

Z experimentu vědci dospěli k závěru, že bakterie, jako je Salmonella, mohou snadněji napadnout tkáň listů v podmínkách simulované mikrogravitace, jako jsou podmínky na Mezinárodní vesmírné stanici.

Studie z roku 2020 o první plodině salátu pěstované na Mezinárodní vesmírné stanici v letech 2014 až 2016 odhalila, že ačkoli má salát stejný nutriční obsah jako odrůda na Zemi, vykazuje vyšší množství bakterií.

READ  Nové skafandry, známý test: NASA je zpět v oxidu uhelnatém, aby se připravila na průzkum Marsu, zpět na Měsíc

Navzdory snahám o zmírnění mikrogravitace může uzavřené prostředí Mezinárodní vesmírné stanice s astronauty žijícími v jejím sídle vystavit rostliny patogenům, které by mohly ovlivnit rostlinný systém, výživný zdroj potravy pro budoucí mise na Měsíc nebo Mars.

Vědci navrhují upravit genetiku vesmírného salátu, aby se zabránilo průduchům v širším otevření ve vesmíru, čímž se sníží riziko bakteriální infekce pro astronauty, kteří konzumují zeleninu.

V současné době testují různé odrůdy salátu v simulovaném prostředí mikrogravitace.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *