Astronauti instalují nové solární pole mimo Mezinárodní vesmírnou stanici – Spaceflight Now

Astronaut NASA Josh Cassada v červeném pruhovaném skafandru drží solární pole ISS Roll-Out Solar Array, když jede v sobotu na robotické paži vesmírné stanice. Poděkování: NASA TV/Spaceflight Now

Astronauti NASA Josh Casada a Frank Rubio v sobotu zamířili před Mezinárodní vesmírnou stanici na sedmihodinovou cestu vesmírem, aby na palubě nákladní lodi SpaceX nainstalovali a vypustili nedávno představené nové solární pole.

Casada a Rubio, oba na svých prvních výstupech do vesmíru, zahájili výstup do vesmíru v sobotu v 7:16 EDT (1216 GMT). Začátek letu byl oficiálně označen, když astronauti přepnuli své skafandry na bateriové napájení.

Astronauti se počátkem tohoto týdne přesunuli z Questu v přechodové komoře vesmírné stanice na pravobok neboli na pravou stranu slunečního nosníku laboratoře, kde robotické rameno stanice umístilo dva nové moduly ISS Roll-Out Solar Array neboli iROSA, které byly vyjmuty z to.. Kufr nákladní kapsle SpaceX Dragon. Kosmická loď Dragon dopravila solární pole na vesmírnou stanici 27. listopadu spolu s několika tunami zásob a experimentů.

Nové přikrývky solárního pole byly ovinuty kolem kladek a srolovány jako podložka na jógu, jakmile byly připevněny k montážní konzole na pravé části 4 nebo S4 elektrického nosníku vesmírné stanice, který od konce měří více než délku fotbalového hřiště. -do konce.

Astronauti nejprve pracovali na odstranění jednoho ze dvou nově dodaných modulů iROSA z držáku uvolněním šroubů a uvolněním zádržných prostředků. Cassada zaujal pozici opěradla na konci kanadského robotického ramene a ručně držel válečky solárního pole, zatímco ho rameno přesunulo na nosník S4.

Dva vesmírní piloti umístili modul iROSA na předem umístěný montážní držák během předchozího výstupu do vesmíru. Nasadili jednotku iROSA na její závěs a poté nainstalovali šrouby, které ji držely na místě. Elektrické konektory Casada a Rubio pro připojení nového modulu iROSA k elektrickému systému vesmírné stanice. Poté položili Y kabel, který vedl energii generovanou novým solárním polem a původním solárním panelem S4 zpět do elektrické sítě laboratoře.

READ  Start rakety Falcon 9 znamená nový rok průzkumu vesmíru na mysu Canaveral
Na této souborové fotografii se astronauti NASA Josh Casada (vlevo) a Frank Rubio (vpravo) připravují na výstup do vesmíru před Mezinárodní vesmírnou stanicí 15. listopadu. Kredit: NASA

Stabilizační držák spojuje nová pole s napájecími kanály stanice a otočnými klouby, které udržují sluneční křídla nasměrovaná ke Slunci, zatímco kosmická loď obíhá kolem Země rychlostí více než 27 000 mil za hodinu.

Mezinárodní vesmírná stanice má osm energetických kanálů, z nichž každý je napájen elektrickou energií generovanou z jediného křídla solárního pole, které se rozprostírá od páteře stanice. Nové solární pole, které bylo nasazeno v sobotu, bude vyrábět elektřinu pro 3A napájecí kanál vesmírné stanice.

Původní solární panely byly vypuštěny na čtyři mise raketoplánů v letech 2000 až 2009. Podle očekávání se účinnost původních solárních polí stanice časem zhoršovala. NASA modernizuje energetický systém vesmírné stanice novými solárními panely – za cenu 103 milionů dolarů – které částečně pokryjí šest z osmi původních solárních panelů stanice.

Když bude všech šest modulů iROSA rozmístěno na stanici, bude energetický systém schopen generovat 215 kilowattů elektřiny na podporu nejméně dalšího desetiletí vědeckých operací. Booster také pojme nové komerční moduly plánované ke startu na vesmírné stanici.

První pár nových solárních panelů vypuštěných na vesmírnou stanici v loňském roce byl instalován na nejstarším původním poli solárních panelů stanice v příhradové sekci P6, která se nachází na zcela levém konci přední centrální elektrické vzpěry. Další dva moduly iROSA mají odstartovat na zásobovací misi SpaceX příští rok.

Nová solární pole poskytly NASA společnosti Boeing, Red Wire a tým subdodavatelů.

Jakmile byl nový modul iROSA mechanicky a elektricky integrován do soukolí S4 stanice, astronauti uvolnili spony, aby solární pole zůstalo zabaleno v konfiguraci startu. To umožnilo přikrývkám, aby se postupně roztahovaly pomocí stresové energie kompozitních ramen podpírajících solární přikrývku. Konstrukce mechanismu rozmístění eliminuje potřebu motorů k pohonu solárního pole.

READ  Zatmění Měsíce 2022: Jak tento víkend sledovat nad vaším webem vycházející „krvavý měsíc“.

„Už se to hýbe,“ ozval se pilot rádiového řízení mise, což vyvolalo potlesk mezi podpůrným personálem v Houstonu.

„To je neuvěřitelné,“ řekl Casada. „Jo, to je opravdu skvělé,“ řekl Rubio.

Každé z nových křídel iROSA bude umístěno pod úhlem 10 stupňů vzhledem k solárním panelům vesmírné stanice. Kredit: NASA

Nosná ramena z uhlíkových vláken byla posunuta zpět proti jejich přirozenému tvaru pro uložení během startu.

Solárnímu poli trvalo asi 10 minut, než se rozšířilo do své plně rozšířené konfigurace, která má délku 63 stop a šířku 20 stop (19 x 6 metrů). To je asi polovina délky a polovina šířky současných solárních polí stanice. Navzdory své malé velikosti generuje každé z nových polí zhruba stejné množství elektřiny jako každý ze stávajících solárních panelů stanice.

Jakmile byla přikrývka otevřena, astronauti upravili napínací šrouby, aby přikrývku iROSA zajistili na místě.

Astronauti se poté vrátili dovnitř na nosníku vesmírné stanice, aby připravili další modul iROSA, který bude instalován na levé straně příhradové sekce P4 pro výstup do vesmíru předběžně naplánovaný na 19. prosince.

Po dokončení svých úkolů se Cassada a Rubio vrátí do přechodové komory Quest a utěsní poklop. Začali s přetlakováním vzduchové komory ve 14:21 EDT (1921 GMT), čímž dokončili výstup do vesmíru, který trval 7 hodin a 5 minut.

Sobotní výstup do vesmíru byl druhým v kariéře Casady a Rubia a 256. výstupem do vesmíru od roku 1998 na podporu montáže a údržby Mezinárodní vesmírné stanice.

Napište autorovi e-mail.

Sledujte Stephena Clarka na Twitteru: @zaměstnanec.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *