ASEAN vylučuje vůdce myanmarské junty ze summitu ve výjimečných krocích

BANDAR SERI BEIGUAN (Reuters) – Země jihovýchodní Asie mají tento měsíc pozvat nepolitického zástupce z Myanmaru na regionální summit, který bude směřovat k bezprecedentnímu opovržení vojenského vůdce, který v únoru vedl převrat proti zvolené civilní vládě.

Rozhodnutí ministrů zahraničí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) na mimořádném zasedání v noci na pátek představuje vzácný odvážný krok pro blok konsensu, který tradičně upřednostňuje participativní a neintervenční politiku.

Singapurské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že odvolání šéfa junty Min Aung Hlaing je „obtížným, ale nezbytným rozhodnutím, jak podpořit důvěryhodnost ASEAN“.

Prohlášení dále upozorňovalo na nedostatečný pokrok v plánu obnovy míru v Myanmaru, na kterém se vojenská rada dohodla s ASEAN v dubnu.

Myanmarské bezpečnostní síly zabily více než 1 000 civilistů a tisíce zatkly, podle OSN, uprostřed zásahů proti stávkám a protestům, které vykolejily dočasnou demokracii země a vyvolaly mezinárodní odsouzení.

Podle vojenské rady jsou tyto odhady počtu obětí přehnané.

Brunej, současný předseda ASEAN, řekl, že na summit 26.-28. října bude pozvána nepolitická osobnost z Myanmaru poté, co nebylo dosaženo konsensu ohledně přítomnosti politického zástupce.

„Protože nedošlo k dostatečnému pokroku … stejně jako k obavám ze závazku Myanmaru, zejména ohledně navázání konstruktivního dialogu mezi všemi zúčastněnými stranami, některé členské státy ASEAN doporučily, aby ASEAN ustoupil Myanmaru, aby obnovil své vnitřní záležitosti a vrátil se k normálu“ „Řekl Brunej v prohlášení.

Nezmínil Min Aung Hlaing ani jméno toho, kdo bude jmenován.

Brunej uvedl, že některé členské státy obdržely od vlády národní jednoty Myanmaru zřízené odpůrci junty žádosti o účast na summitu.

„oprávněný vodopád“

Poté, co byla ASEAN vystavena rostoucímu mezinárodnímu tlaku, aby proti Myanmaru zaujala tvrdší postoj, poté, co byla v minulosti kritizována za svou neúčinnost při jednání s vůdci obviněnými z porušování práv, podkopávání demokracie a zastrašování politických oponentů.

READ  Evropa zpřísňuje pravidla zákazu očkování, protože čtvrtá vlna onemocnění Covid se zvětšuje

Představitel amerického ministerstva zahraničí v pátek novinářům řekl, že je „zcela vhodné a ve skutečnosti zcela oprávněné“, aby ASEAN omezil účast Myanmaru na nadcházejícím summitu.

Singapur ve svém prohlášení vyzval Myanmar ke spolupráci s vyslancem ASEAN, druhým brunejským ministrem zahraničí Eriwanem Yusufem.

Erewon v posledních týdnech odložil dlouho plánovanou návštěvu země a požádal o setkání se všemi stranami v Myanmaru, včetně svržené vůdkyně Aung San Suu Kyi, která byla při převratu zatčena.

Mluvčí vojenské junty Zaw Min Tun tento týden řekl, že Iriwan bude v Myanmaru vítána, ale nebude jí umožněno vidět Su Ťij, protože je obviněna ze zločinů.

(Zpráva Ain Bendyal). Další zprávy Aradhany Aravindanové v Singapuru a Simona Lewise ve Washingtonu. Napsala Rosana Latifová. Editace William Mallard a Simon Cameron Více

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *