ASEAN si vybere USA nad Čínou, pokud bude nucena stát na jedné straně: hlasování

Transparenty s americkou vlajkou a čínskou vlajkou jsou vidět před obchodem prodávajícím zahraniční zboží v Qingdao, provincii Šan-tung ve východní Číně, 19. září 2018.

Agence France-Presse | Getty Images

SINGAPUR – Zdá se, že od té doby vzrostla podpora USA pro jihovýchodní Asii Joe Biden Podle ročního průzkumu, který provedl singapurský myslitel ISEAS Yusof-Ishak, vyhrál prezidentské volby.

Průzkum stavu jihovýchodní Asie Bylo zveřejněno minulý týden a bylo zjištěno, že 61,5% respondentů by raději přiklonilo se ke Spojeným státům před Čínou, pokud by se tento region postavil na stranu. To je nárůst z 53,6%, kteří si před rokem ve stejné anketě vybrali USA než Čínu.

„Podpora regionu Washingtonu se mohla zvýšit v důsledku vyhlídek na Bidenovu administrativu,“ uvádí se ve zprávě o výsledcích průzkumu.

Odpovědi na poslední průzkum byly shromážděny od 18. listopadu loňského roku do 10. ledna tohoto roku – poté Očekávalo se, že Biden porazí Donalda Trumpa Ve volbách, ale předtím Otevřelo se to jako židle.

Průzkum zahrnoval více než 1 000 respondentů ze všech deseti zemí, které jsou členy Sdružení národů jihovýchodní Asie nebo ASEAN. Mezi respondenty patří vládní úředníci, podnikatelé a analytici z akademické sféry, think tanků a výzkumných institucí.

Porovnáním údajů na úrovni jednotlivých zemí si většina respondentů ze sedmi zemí jihovýchodní Asie v posledním průzkumu vybrala USA před Čínou. To je nárůst o tři v předchozí verzi, přičemž Kambodža, Indonésie, Malajsie a Thajsko byly vyměněny.

Navzdory tomu si největší procento respondentů vybralo jako nejvlivnější mocnost v jihovýchodní Asii Čínu – přes USA, ASEAN a další.

Asi 76,3% respondentů zvolilo Čínu jako nejvlivnější ekonomickou mocnost, zatímco 49,1% respondentů si vybralo Čínu jako nejvlivnější politickou a strategickou moc.

READ  Pobodání v kostele v Sydney: Policie tvrdí, že incident, při kterém byl napaden biskup St Mary Emmanuel, byl „teroristický“ útok.

Význam jihovýchodní Asie

Jihovýchodní Asie byla v posledních letech zasažena konkurencí mezi USA a Čínou.

V regionu žije více než 650 milionů lidí a některé z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Blízkost Jihočínské moře – Zásadní obchodní přepravní trasa, kterou prochází biliony dolarů globálního obchodu – zvyšuje její strategický význam.

Spojené státy mají v regionu po mnoho let významnou přítomnost prostřednictvím bezpečnostních a ekonomických závazků. Během Trumpova funkčního období však Spojené státy ustoupily Partneři napříč Pacifikem – Obrovská obchodní dohoda, která zahrnovala mnoho zemí jihovýchodní Asie – a Nápadně chyběli vyšší vládní úředníci USA V několika důležitých regionálních vrcholech.

Tento zjevný nedostatek zájmu ze strany Spojených států v posledních několika letech se shodoval s tlakem Číny na nejmocnější v regionu prostřednictvím programů, které zahrnují investice do infrastruktury v rámci Iniciativa pro pásy a silnice.

Nejnovější průzkum ISEAS však zjistil, že většina respondentů – přibližně 68,6% – byla optimistická v tom, že Spojené státy pod vedením Bidena zvýší svoji angažovanost v jihovýchodní Asii. Průzkum ukázal, že ve srovnání s loňským rokem, kdy 77% věřilo, že účast USA poklesne.

Důvěra regionu v USA rovněž poskočila z 30,3% před rokem na 48,3% v posledním průzkumu.

„Pouze čas ukáže, zda je obnovená důvěra regionu ve Spojené státy ztracená či nikoli,“ uvádí se ve zprávě.

První náznaky ukázaly, že se Bidenova administrativa v následujících letech více zaměří na region.

Prezident posílil svůj tým zahraniční politiky S odborníky v Asii, zatímco americký ministr zahraničí Anthony Blinken – při hovoru se svým filipínským protějškem – Zavázal se, že bude „stát“ se zeměmi jihovýchodní Asie Proti čínskému tlaku v Jihočínském moři.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *