Argentina zvýšila úrokovou sazbu o 950 bazických bodů na 69,5 %

Argentina zvýšila úrokovou sazbu o 950 bazických bodů na 69,5 %

Muž prochází kolem argentinské centrální banky 4. července 2022 v Buenos Aires. Ceny v červenci vzrostly o 7,4 %, čímž se meziroční inflace dostala na 20leté maximum 71 %.

Thomas Cuesta | Getty Images Novinky | Getty Images

Argentinská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 950 bazických bodů, protože země se snaží kontrolovat spirálovitě stoupající inflaci, která podle nových údajů vzrostla na 20leté maximum 71 %.

Centrální banka zvýšila základní 28denní úrokovou sazbu „Liliq“ na 69,5 % z 60 %, což je sazba, kterou banka stanovila před pouhými dvěma týdny, když zvýšila úrokovou sazbu o 800 bazických bodů a vláda přeskupila kabinet, aby stabilizovala novou úrokovou sazbu. „superministr“ hospodářství.

Nové údaje o inflaci zveřejněné ve čtvrtek podtrhly naléhavou potřebu hospodářské politiky: Ceny v červenci vzrostly o 7,4 %, nad očekávání, a posunuly meziroční inflaci na 20leté maximum 71 %. V měsíci došlo k rezignaci dlouholetého ministra financí prezidenta Alberta Fernandeze, po které následovalo odvolání jeho náhradníka.

Čísla zmařila naděje, že pozitivní zprávy o inflaci tento týden v USA a Brazílii, kde ceny v červenci klesly o 0,68 %, by mohly být předzvěstí dobrých zpráv pro největší ekonomiku Southern Cone.

V Mexiku centrální banka ve čtvrtek také zvýšila základní úrokovou sazbu země o tři čtvrtě procentního bodu na 8,5 %, což je nejvyšší úroveň od zavedení současného systému banky v roce 2008. Mexická roční míra inflace minulý měsíc vzrostla na 8,15 %, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od prosince 2000.

Výběr akcií a investiční trendy od CNBC Pro:

Argentinská centrální banka v prohlášení uvedla, že její rozhodnutí „pomůže snížit inflační očekávání pro zbytek roku a posílí finanční stabilitu a stabilitu směnného kurzu“.

Banka také uvedla, že cílem rozhodnutí je přiblížit úrokové sazby „pozitivnímu terénu v reálných hodnotách“.

READ  Oděsa: Hněv kvůli ruským raketám zasahujícím přístav, den poté, co se dohodli na dohodě o vývozu obilí

Kladná reálná úroková sazba je jedním z bodů dohodnutých mezi Argentinou a MMF v nedávné dohodě o dluhu ve výši 45 miliard dolarů.

Snížení inflace, která by měla do konce roku dosáhnout 90 %, stejně jako ochromující dluh Argentiny a chronické nadměrné utrácení jsou hlavními body programu posledního ministra hospodářství země Sergia Massy, ​​který také převzal výrobu a zemědělské velmoci.

Massa ve čtvrtek vyjádřil naléhavost, když oznámil plán poskytnout daňové a celní výhody ropným společnostem a snížit byrokracii ve snaze zvýšit investice do břidlicové formace Vaca Muerta v zemi.

„Vaka Muerta je ode dneška v rychlém tempu,“ řekl Massa.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *