Antarktida právě dosáhla rekordního minima mořského ledu – hodně

Hladiny mořského ledu kolem Antarktidy jsou rekordně nízké – a se značným náskokem – jak se zima chýlí ke konci, podle National Snow and Ice Data Center (NSIDC). Tento důležitý milník zvyšuje obavy, že antarktický mořský led může vstoupit do stavu úbytku způsobeného změnou klimatu.

„Existují určité obavy, že to může být začátek dlouhodobého trendu úbytku mořského ledu v Antarktidě, vzhledem k tomu, že se oceány globálně oteplují a míchání teplých vod v polární vrstvě jižního oceánu by mohlo pokračovat,“ uvedlo oznámení NSIDC. Vydáno v pondělí.

Mořský led roste kolem polárních oblastí a taje podle ročních období. V Antarktidě mořský led obvykle dosahuje minimálního pokrytí na konci léta na jižní polokouli kolem února. Maximálního rozsahu dosahuje koncem zimy v polovině až koncem září. Loni v únoru vědci oznámili, že antarktický plovoucí mořský led dosáhl na konci léta svého historického minima a růst mořského ledu se přes zimu dále zpomaloval.

V letošním roce dosáhla Antarktida maximálního ročního pokrytí 10. září, asi o 13 dní dříve, než je průměr. V té době bylo roční pokrytí ledem na rekordním minimu 6,55 milionu čtverečních mil, což je o 398 000 čtverečních mil méně než předchozí rekordní minimum z roku 1986.

„Je to překvapivě málo,“ řekla Twyla Moon, glacioložka z NSIDC. „Máme toto velmi nízké minimum a během antarktického podzimu a antarktické zimy nebyla žádná schopnost zotavit se směrem k předchozím vyšším rozsahům. „Začínáme vidět dopad v průběhu celého roku.“

Mořský led kolem polárních oblastí hraje důležitou roli při ochraně sousedních ledových příkrovů. Snížený mořský led znamená, že se méně slunečního světla bude odrážet zpět do vesmíru, což způsobí další zvýšení teploty vody a destabilizaci okolního ledu a ledovců. Pobřeží jsou také zranitelnější s menším množstvím mořského ledu, což odstraňuje bariéru, která by mohla pomoci chránit tající ledové šelfy nebo ledové příkrovy.

READ  Earndelova hvězda: Hubbleův vesmírný dalekohled vidí vůbec nejvzdálenější hvězdu, 28 miliard světelných let daleko

Vědci jsou již dlouho svědky úbytku mořského ledu a jeho účinků v Arktidě. V samostatném pondělním oznámení NSIDC uvedla, že rozsah arktického mořského ledu na konci letošního léta byl na svém maximu. Dolní šestá za téměř 45 let satelitních záznamů – což přispívá k alarmujícímu trendu, že za posledních 17 let byly zaznamenány nejnižší úrovně arktického letního mořského ledu.

Trendy v úbytku mořského ledu v Antarktidě byly výraznější, ale vědci se nyní domnívají, že kontinent dosahuje bodu zvratu podobně jako Arktida. Během pouhých sedmi let zažila Antarktida tři nová léta s nízkým ledem. A Studie byla zveřejněna 13. září řekl, že tyto záznamy naznačují, že „základní procesy řídící pokrytí antarktickým mořským ledem se mohly změnit“.

„Nyní také vidíme úbytek mořského ledu, protože led, který se tvoří na povrchu oceánu, se zdá být ovlivněn rostoucí teplotou oceánu a možná i jinými procesy,“ řekl Moon. „Možná se nyní díváme na úplně jiný režim, který ovlivňuje antarktický mořský led ve všech ročních obdobích.“

Moon řekl, že Antarktida ukázala své reakce na změnu klimatu i jinými způsoby. Antarktida a Arktida se oteplují rychleji, než je celosvětový průměr. Rostoucí teploty oceánů na celém kontinentu způsobily významné tání ledu kolem ledového příkrovu, včetně destabilizace ledovce Thwaites, který je zhruba velký jako Florida a přispívá ke 4% ročnímu nárůstu globální hladiny moří. Moon řekl, že změny v pohybu oceánů a atmosféry jsou stále evidentnější.

„Není to skvělá zpráva,“ řekla Jill Whitemanová, expertka na globální rizika polárních klimatických změn a profesorka udržitelnosti na Exeterské univerzitě. „Polární led je jednou z největších světových pojistek proti nekontrolovatelné změně klimatu a na severním i jižním mořském ledu vidíme, že čelíme problémům a zvoní poplašné zvony.“

READ  Co je to středomořská strava? Vysvětlení nejlepší diety pro rok 2023

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *